Evropský den bez aut: hluk motorů mizí z ulic Prahy i Bruselu

Také letos se řada měst a obcí ČR zapojila do celoevropské akce Evropský týden mobility. Koná se už poosmé a jejím letošním tématem je heslo 'Naše město - naše klima'.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cyklistika

cyklistika | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Součástí Evropského týdne mobility je již tradičně Den bez aut, který Praha přichystala právě na neděli. Z tohoto důvodu budou některé ulice pro automobily uzavřené.

"A to Smetanovo nábřeží, Křížovnická, Mánesův most, náměstí Jana Palacha. Objížďka povede po mostě Legií na Újezd, Karmelitskou ulicí na Malostranské náměstí, Letenskou ulicí na Klárov a po nábřeží Edvarda Beneše k Čechovu mostu. Provoz MHD zůstane v těchto oblastech zachován," řekla Radiožurnálu policejní mluvčí Iva Knolová s tím, že předpokládaná doba uzavírky je od šesti hodin ráno do dvaceti hodin večer.

Připraveny jsou různé kulturní a sportovní akce. Například na Smetanově nábřeží návštěvníky čeká celá řada atraktivních věcí. Budou zde také stánky, restaurace i zahrádky.

K Evropskému dnu bez aut se kromě Prahy připojí desítky dalších měst a obcí, z krajských měst se akcí nezúčastní pouze Ostrava a Olomouc. Podle národní koordinátorky Týdne mobility v České republice Evy Veverkové z ministerstva životního prostředí má tato akce pomoci městům omezit automobilovou dopravu a podpořit jiné formy dopravy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropský týden mobility očima koordinátorky projektu v České republice Evy Veverkové z ministerstva životního prostředí.

"V pětadvaceti městech v České republice probíhají akce Evropského týdne mobility. Například v Brně pojedou lidé na mší do kostela na kole. Města Zlín, Uherský Brod a Luhačovice se propojí speciálně vypraveným vlakem, který připomene tamní pamětihodnosti," řekla Radiožurnálu Veverková.

Veverková dodala, že zmíněná akce ohlas i jiných evropských metropolích.

"Z velkých měst má akce ohlas v Lisabonu, Bratislavě, Lublani a Zábřehu. Zmíněnou akci podporují také Antverpy a Bruggy, dále pak Brusel, Amsterdam, kde se zavře podstatná část města. Z minulosti víme, že zmíněné metropole tento den opravdu prožívají a ulice ožívají," uvedla Veverková.

Také Bruselem se jezdí jen na kole nebo hromadnou dopravou

Auta nesmějí na ulice belgické metropole od sedmé hodiny ranní do devíti večer. Den bez aut pořádá Brusel už po osmé.

Na krajích města jsou značky zákazu vjezdu a uzavřené silnice. Z dálničního obchvatu se dá přijet jen k odstavným parkovištím, odkud vedou linky městské hromadné dopravy.

Tramvají, autobusem i metrem se dnes jezdí zadarmo. Ani povrchová doprava ale nesmí jezdit rychleji než 30 km/h. Ulice totiž tradičně budou patřit cyklistům, chodcům nebo sportovcům na kolečkových bruslích či koloběžkách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropský týden mobility v Bruselu popsal náš tamní zpravodaj Pavel Novák.

I pro ně ale stále platí pravidla silničního provozu. Na ulice totiž mohou vyjet například sanitky, taxíky a vozidla se zvláštním povolením, která si ale občané museli předem vyřídit na obecním úřadě.

Evropský týden mobility je letos jednou z klíčových osvětových kampaní v rámci celosvětového boje proti klimatickým změnám. Evropská komise kampaň tematicky nasměrovala ke schůzce v Kodani, kde se bude začátkem listopadu rozhodovat o budoucnosti mezinárodní smlouvy, která má nahradit dohodu z Kjóta.

Pavel Novák, Katarína Brezovská, Lukáš Vincourek, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme