Evropský den jazyků má podnítit zájem o jazyky

Mladí Češi už dobře vědí, že s češtinou nevystačí nejen v zahraničí, ale ani v Česku. Dobrá znalost cizího jazyka jim pomáhá lépe se uplatnit v zaměstnání. V mnoha nadnárodních firmách často komunikace v angličtině nebo němčině dokonce převládá. Zájem o jazyky má podnítit i dnešní Evropský den jazyků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cizí jazyky | Foto: Fotobanka stock.xchng

Někdo má na jazyky talent a učí se je celkem hravě, jiný se s nimi trápí, a tak zůstává věčným začátečníkem. Jazyková vybavenost je ale dnes čím dál větší nutností a zejména mladí lidé už jazyky běžně ovládají, a zpravidla ne jeden.

„Češi se v jazycích lepší. Už jsem mohl potkat mnoho lidí, jejichž angličtina je skutečně velice dobrá, takže věřím, že také vědí, že jazykové vzdělávání je třeba zakomponovat už od samého začátku do škol. Zvyknout si také na to, že znalost dvou cizích jazyků je dneska už úplná norma,“ říká Steve Oxley z British Council.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jazykové výuce natáčela redaktorka ČRo Andrea Skalická

I když je výuka angličtina na základních školách povinná až od třetí třídy, mnohde se jí učí už prvňáčci. Pro učitele jsou také dobrou motivací evropské vzdělávací programy - například Comenius nebo e-Twinning, díky kterým mohou děti komunikovat se svými vrstevníky v zahraničí.

„V rámci programu Comenius mohou získat grand na svůj projekt a realizovat mezinárodní spolupráci. V rámci programu eTwinning se mohou zapojit do mezinárodní spolupráce tím, že využívají informační a komunikační technologie a učí se s nimi pracovat,“ říká ředitelka Domu zahraničních služeb Iva Tatarková.

Projekt eTwinning si vyzkoušeli také děti ze základní školy v Okružní ulici v Mostě. Ve speciálním prostředí s názvem twin space sdílely spolu s dětmi z Polska a Maďarska společný virtuální prostor, také si tu mailovaly a chatovaly. Nakonec se vypravily na společné setkání do Polska.

Výuka náboženství | Foto: Jana Šustová

„Já doufám sama za sebe, že děti začaly mít angličtinu trošku víc rádi a učí se proto, že ví, že to budou potřebovat. Viděly, že je to nutné v komunikaci, když vyjedou někam ven,“ říká učitelka angličtiny Štěpánka Vopatová.

Děti ze základní školy Tomáše Garrigua Masaryka ve středočeských Mnichovicích se věnují mezinárodním projektům už mnoho let.

„Já jsem začala chodit na francouzštinu, protože se mi ta řeč moc líbila a chtěla jsem se naučit ještě něco jiného než angličtinu, němčinu a češtinu,“ říká jedna z žákyň.

Zájem o jazyky má podnítit i Evropský den jazyků. Mnohé instituce otevřou veřejnosti své prostory. Zajímavý program nabízí například Goethe Institut, British Council nebo Francouzský institut v Praze.

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme