Babiš označil Zdechovského s Peksou za vlastizrádce, protože se zabývají jeho možným střetem zájmů

Europoslanci mají dojem, že v České republice nefunguje jasný systém, který by identifikoval střet zájmů. Situaci je zapotřebí v příštích týdnech a měsících zanalyzovat, prohlásila při ukončení mise skupiny poslanců Evropského parlamentu v Česku předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová. Premiér Andrej Babiš (ANO) ji označil za pomatenou. Dvojici českých europoslanců pak má za vlastizrádce.

Praha (Aktualizováno: 18:31 28. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš | Zdroj: Úřad vlády ČR

„Přijeli jsme s celou řadou otázek, dostali jsme řadu odpovědí a nakonec odjíždíme a máme mnohem více otázek. Získali jsme dojem, že není zaveden jasný systém, který by identifikoval střet zájmů. Je zapotřebí, abychom postupně zanalyzovali situaci v příštích týdnech a měsících. Dostali jsme řadu informací, které musíme zanalyzovat, které se týkají slabin a nedostatku systému. Dozvěděli jsme se různé právní názory na téma střet zájmů,“ uvedla Hohlmeierová.

Senátní komise dostala první bruselský audit o Babišově střetu zájmů. Poskytl jim ho primátor Hřib

Číst článek

„Nejsme tu od toho, abychom někoho odsuzovali, ale abychom hledali nedostatky a zjišťovali, jak jsou evropské prostředky vynakládány,“ dodala. Europoslanci podle ní nechtějí zasahovat do auditů Evropské komise týkajících se možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše.

Podle Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) se delegace zabývala propojeností podniků. „Vidíme velikánský problém hlavně pro malé a střední podniky. Ty velké mohou získávat dotace až ve výši stovek milionů korun a potom ty částky, které jsou pro ty malé, jsou opravdu neskutečně malé,“ uvedl.

Řešili také evropskou směrnici o praní špinavých peněz. „V České republice bohužel není dobře aplikovaná. Ne všechny společnosti dodnes splnily povinnost a identifikovaly skutečného majitele. Majitelé jsou identifikováni na základě čestných prohlášení, což považujeme za nedostatečné a budeme vést v rámci Evropské unie další dialog, aby se tato věc odstranila,“ dodal Zdechovský.

Kontrola nefunguje

Podle Mikuláše Peksy (Piráti) ministerstvo financí v minulém volebním období odvedlo špatnou práci při zavádění směrnice. „Znemožňuje jednoduchou kontrolu propojenosti všech společností, které přijímají dotace. Zároveň je signifikantním způsobem podceněna pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu, který takto propojené firmy může jen velmi obtížně nebo vůbec kontrolovat,“ doplnil.

Do Česka míří kontrolní mise z Bruselu. ‚Proti Babišovi nic nemám, chodí mi ale výhrůžky,‘ říká její šéfka

Číst článek

Skupina šesti poslanců do Česka dorazila zjišťovat fakta o údajném střetu zájmů premiéra Babiše. Loňská zpráva auditorů Evropské komise, která se týkala dotací ze strukturálních fondů Evropské unie, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy Babiš stále má vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Možným premiérovým střetem zájmů se týkal i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno. Babiš v minulosti obvinění ze střetu zájmů opakovaně odmítl a označil ho za politickou záležitost.

‚Vlastizrádci‘

Premiér se k situaci vyjádřil na páteční tiskové konferenci, kde zopakoval, že ve střetu zájmu není a v řešení svých majetkových záležitostí postupoval podle českého zákona. Delegaci označil za politickou misi a Zdechovského s Peksou za vlastizrádce, vzhledem k tomu, že v Evropském parlamentu otevírají téma jeho možného střetu zájmů. Podle Babiše tak postupují proti české vládě. Europoslankyně Hohlmeierová, která delegaci vede, je podle premiéra pomatená.

„Zdechovský a Peksa jsou vlastizrádci, měli by bojovat za české zájmy,“ uvedl Babiš. Podle něj naopak dělají problémy české vládě. Zdechovský podle premiéra lže a dělá kampaň. Babiš zmínil, že europoslanec se nedávno neúspěšně ucházel o funkci předsedy KDU-ČSL. Navíc podle něj europoslanci plýtvají penězi i českých daňových poplatníků, když je v Praze provází devět tlumočníků a jeden technik.

Odtajněno. ‚Pravidla o střetu zájmů se vztahují také na Agrofert,‘ napsal Babišovi bývalý eurokomisař

Číst článek

Skandální chování premiéra

Hohlmeierová na tiskové konferenci při ukončení mise uvedla, že Peksa a Zdechovský byli Babišem verbálně napadeni.

Peksa uvedl, že slova o vlastizrádcích Babiš použil v rozhovoru pro televizi Prima už ve čtvrtek. „Je krajně nevhodné prohlašovat poslance Evropského parlamentu za vlastizrádce. V situaci, kdy řešíme konkrétní problémy s implementací evropské legislativy v České republice, mi to připadá naprosto skandální, speciálně v pozici českého premiéra, který s tím má osobní problém,“ řekl.

Premiérova slova podle něj mohla vyvolat vlnu nenávistných reakcí, které podle Peksy oba čeští europoslanci nyní čelí na svých facebookových profilech.

„Doporučila bych panu premiérovi, aby vážil slova. Takováto zásadní obvinění, která jsou naprosto lichá, vzbuzují ve společnosti určité napětí. On by měl být ten, který ho naopak bude uklidňovat, ne vyvolávat. Není to nic, co by si měl být z pozice premiéra schopen dovolit ke svým kolegům politikům, nebo ke komukoliv jinému,“ řekla novinářům předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Překlad prvního auditu k Babišovu možnému střetu zájmů je hotov, začíná běžet dvouměsíční lhůta

Číst článek

Zdechovský dodal, že chování českých úřadů k europoslancům při přípravě mise nebylo standardní. „Opakovaně jsme čelili, včetně Moniky Hohlmeierové, různým výhružkám a náznakům, že na tu misi nemáme jezdit,“ uvedl.

Podle Hohlmeierové se původně měli europoslanci sejít i s Babišem a ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (za ČSSD). „Krátce před odjezdem do Prahy jsme obdrželi informaci, že nejsou ochotni s námi hovořit, protože jejich práce se netýká činnosti, kterou máme provádět jakožto Výbor pro rozpočtovou kontrolu. Takovou odpověď jsme zatím z žádné členské země a od žádného ministra nedostali,“ dodala.

Ministerstvo zemědělství dříve uvedlo, že schůzka Tomana s europoslanci v plánu vůbec nebyla. Babiš dříve napsal, že schůzku nikdy nepotvrdil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme