Evropský soud: Kinský byl v Česku krácen na svých právech
Evropský soud pro lidská práva dnes vyhověl stížnosti Františka Oldřicha Kinského. Ve Štrasburku si stěžoval na to, že jeho procesy u soudů v Česku jsou nespravedlivé
Tři roky po své smrti uspěl František Oldřich Kinský se svou stížností u Evropského soudu pro lidská práva. Štrasburský soud uložil českému státu, aby potomkům Kinského vyplatil náhradu 334 tisíc korun.
Rozsudek je nepravomocný. Ministerstvo spravedlnosti se proti němu může odvolat. Jestli to ve lhůtě 3 měsíců udělá, ředitelka jeho mezinárodního odboru Zuzana Fišerová zatím neví.“To ani vám stejně teď nikdo neřekne, protože to je nová věc."
Mezinárodní soud v rozsudku uvedl, že při projednávání restitučních kauz byl Kinský zkrácen ve svém právu na spravedlivý proces. Kinský, který zemřel v dubnu 2009 v Argentině, se domáhal majetku za 40 miliard korun.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil mluví o rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve věci stížnosti Oldřicha Kinského v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3
Jde například o zámky v Cholticích na Pardubicku a Šlapanicích na Kladensku nebo o pražský palác Kinských. Rozhodnutí evropského soudu, podle něhož by Česko mělo vyplatit jako odškodnění bezmála 350 tisíc korun, není pravomocné.
Kinského rodiče přišli o majetek po druhé světové válce na základě Benešových dekretů, protože údajně kolaborovali s nacisty.
Právníci ale tvrdí, že nemovitosti byly zabaveny neoprávněně, protože je nevlastnil Kinského otec, ale v té době nezletilý František Oldřich, který nekolaboroval a měl českou národnost.
Evropský soud pro lidská práva nemůže zvrátit rozhodnutí justice v dané zemi. Může konstatovat, že stát porušil při posuzování konkrétní kauzy určitá lidská práva a může danému státu nařídit zaplacení odškodného a soudních výloh.
Kinský při pokusech o navrácení rodového majetku podle restitučních zákonů nepostupoval. V roce 2001 mu matrika v Praze 1 vydala osvědčení o státním občanství ČR, ministerstvo vnitra však v únoru 2004 rozhodlo, že osvědčení je neplatné, neboť je měl vydat Krajský úřad Ústeckého kraje. Městský soud v Praze ale v lednu 2007 rozhodnutí ministerstva vnitra zrušil, a Kinský tak zůstal českým občanem. Zemřel v dubnu 2009 ve věku 72 let.
České justice se zastal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
„Ten problém v případě pana Kinského – alespoň jak mám velmi povrchní a obecné informace – se netýkal české justice, ale týkal se českých veřejných funkcionářů, konkrétně politiků. Byla to tehdy vláda sociální demokracie. Její představitelé víceméně pronášeli výroky, kterými hodnotili možný soudní spor s panem Kinským. Odsuzovali možnost toho, že by pan Kinský mohl dostat majetek zpátky. A tyto veřejné výroky podle štrasburského soudu mohly mít vliv na právo pana Kinského, aby v jeho případě proběhl spravedlivý proces,“ uvedl Jiří Pospíšil.