Evropští demokraté mají podle soudu nárok na peníze za mandáty

SNK ED má právo na státní příspěvek za 15 mandátů do pražského zastupitelstva. K tomuto závěru dnes dospěl pražský městský soud. Ministerstvu financí nařídil, že má o finančním nároku této strany znovu rozhodnout.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Hybášková a J. Kasal

J. Hybášková a J. Kasal | Zdroj: ČTK

"Já jsem strašně šťastná, protože já mám vzkaz pro všechny občany této země, že přes strašné obtíže, vlastně u šestého soudního jednání, jsme se konečně dostali k tomu, že soud jasně rozhodl, že nám prostředky náleží. Čili je v této zemi možno se upínat k vymahatelnosti práva. Nejde o ty peníze, ale o naplnění práva," řekla po rozsudku předsedkyně strany Jana Hybášková.

Podle místopředsedy SNK ED Stanislava Polčáka bude strana po ministerstvu financí požadovat místo původních dvanácti 15 milionů korun a navíc jeden milion jako úrok z prodlení. Zároveň podala trestní oznámení na bývalého ministra financí Bohuslava Sobotku.

"Podali jsme trestní oznámení na pana Sobotku, protože právě již v květnu 2006 rozhodl Nejvyšší správní soud tak, jak bylo i dnes slyšeno, ale pan Sobotka měsíc na to vydal nové rozhodnutí, ve kterém tento závěr nerespektoval. Takže my doručíme tento rozsudek policii, aby prošetřila, co bylo motivem jednání pana Sobotky," uvedl Polčák.

SNK ED vedlo s ministerstvem spor o vyplacení státních příspěvků za členy pražského zastupitelstva, kteří byli v roce 2002 zvoleni na kandidátce subjektu Demokraté Jana Kasla, což bylo sdružení strany Evropští demokraté (ED) a nezávislých kandidátů. Kandidáti navrhovaní ED ve volbách získali 15 mandátů. Evropští demokraté se letos v lednu sloučili se SNK.

Ministerstvo uvádělo, že příspěvek vyplatit nemůže, protože to zákon o politických stranách neumožňuje - nárok na něj má jen strana nebo hnutí (případně jejich koalice), nikoli však sdružení politické strany a nezávislých kandidátů. Svůj odmítavý postoj ministerstvo financí opíralo také o stanovisko ministerstva vnitra, do jehož působnosti volební problematika a legislativa spadá.

Martin Hromádka, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme