Evropští demokraté se kvůli prezidentově kritice obracejí na Ústavní soud

Podle Evropských demokratů, strany, která podporuje přijetí evropské ústavy, Václav Klaus kritikou eurokonstituce poškozuje Českou republiku. Demokraté se proto obrátili na Ústavní soud. Ten má přezkoumat, zda prezident Václav Klaus nepřekračuje své pravomoce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud se sochou spravedlnosti | Foto: Jan Rosenauer

Co přesně od výroku soudu očekávají vysvětluje členka strany a europoslankyně Jana Hybášková: "Upřesnění definice vztahu prezidenta naší demokratické země vůči Evropské unii, evropské integraci. A očekáváme upřesnění pozice prezidenta v tvorbě toho, čemu se říká zastupování naší země navenek. Toto není diskuse nová, která není vedena v naší zemi poprvé. Týkala se i doby, kdy byl koneckonců občan Václav Klaus premiérem a občan Václav Havel byl prezidentem," řekla Radiožurnálu Hybášková.

Právníci poukazují na to, že podavatelé musejí prokázat, že se jich prezidentovo konání bezprostředně dotklo. Navíc prezident by musel jednat z pozice hlavy státu, nikoliv jako soukromá osoba.

Prezident Klaus odmítl krok Evropských demokratů komentovat. Český prezident patří ve své zemi i v celé Evropě k nejtvrdším kritikům evropské ústavy. Domnívá se například, že státy v nové EU ztratí dosud výlučné právo tvořit si své vlastní zákony a že se v hlasovacích procedurách proti dnešnímu stavu sníží váha Česka.

Milan Kopp, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme