Evropu poprvé zasáhlo zimní počasí, sníh pokryl i vrcholky českých hor

Česko má za sebou první nápor blížící se zimy. Na horách poprvé sněžilo, zemi zasáhl silný vítr a prudké deště. Podle meteorologů by mělo pršet a foukat i v nejbližších hodinách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na šumavském Churáňově se po celý den objevovaly sněhové přeháňky | Zdroj: ČTK

Za ochlazení může podle meteorologů pozůstatek hurikánu Gonzalo.

„V tomto případě došlo k ochlazení a poměrně výraznému sněžení na našich horách. Avšak už v noci na zítřek očekáváme, že srážky, které se vyskytují v současné době ve formě sněžení, budou přecházet v déšť,“ říká František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu.

Vydatný déšť se očekává v horských oblastech Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého, Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

V Jeseníkách a Krkonoších může spadnout až 80 milimetrů srážek, meteorologové proto nevylučují ani druhý stupeň povodňové aktivity.

Foukat má na Moravě od čtvrtka do pátku, vítr může dosáhnout až 90 kilometrů za hodinu.

Muž odklízí sníh ve švýcarské vesnici Amden | Foto: ČTK

Bouřlivé počasí a první náznaky zimy zasáhly i okolní evropské země. V Německu vichřice lámala stromy a padaly kvůli ní sloupy elektrického vedení, na stovkách zasahovali hasiči. Asi 30 tisíc rakouských domácností zas kvůli vichřici bylo bez proudu.

Rakousko a Švýcarsko se připravují na přívaly sněhu. Ve švýcarských Alpách čekají až 70 centimetrů.

Martin Hromádka, Olga Kořánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme