Evroský parlament žádá zrušení vepřína v Letech

Evropský parlament odsuzuje diskriminaci Romů a vyzývá unijní země, aby zlepšily jejich postavení ve společnosti. V dokumentu, který europoslanci schválili, je kromě jiného i zvláštní apel týkající se Česka. Rezoluce žádá Prahu, aby zrušila vepřín v místech bývalého koncentračního tábora pro české Romy v Letech u Písku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vepřín místo koncentračního tábora

Vepřín místo koncentračního tábora | Foto: Jan Rosenauer

Výzva Evropského parlamentu ke zrušení vepřína v Letech u Písku nejspíš vyvolá nová jednání na toto téma. Prohlásil to dnes zmocněnec vlády pro lidská práva a poslanec Svatopluk Karásek. O nějakém okamžitém rušení ale podle něj nemůže být řeč.

Podle Karáska dosavadní jednání o zrušení vepřína ztroskotala zejména na vysokých nákladech, které by musely být vynaloženy na jeho přemístění jinam. Jde o částku 800 milionů korun. "Jde o to najít jiné řešení, které by nebylo takhle strašně nákladné," dodal Karásek.

Premiér Jiří Paroubek zastává názor, že vyhovět požadavku evropského parlamentu není jednoduché. "Celý problém má několik rovin. Rovinu morální, kde stanovisko Bruselu naprosto chápu. Rovinu praktickou, kdy pokud budeme tento problém řešit, tak nás to bude stát desítky milionů korun, možná v řádech set milionů korun. Je tu i otázka, zda je problém vůbec řešitelný, protože se nejedná o státní pozemek, ale o soukromý pozemek. Takže jedna věc je, že chceme něco řešit a druhá věc je, zda je to možné," řekl Českému rozhlasu Paroubek.

Podle prezidenta Václava Klause by se o budoucnosti vepřína v Letech mělo rozhodovat v Česku, a ne v Evropské unii. Většina europoslanců, jak řekl Klaus, nemá k problému potřebné informace.

Německý europoslanec za Zelené Milan Horáček ale soudí, že vepřín je záležitostí EU, neboť Česko je členskou zemí Unie. "Je prostě nemyslitelné, aby v Evropské unii, na místě bývalého koncentračního lágru, kde trpěly a umíraly stovky lidí, byl prasečák. To je politicky, morálně a lidsky nedůstojné," řekl Horáček.

Na apel Evropského parlamentu reagují i obyvatelé Letů. Lidé se bojí, že kvůli zrušení vepřína přijdou o práci. Starosta obce Rostislav Jandera však připouští, že věčné debaty o osudu vepřína jej už značně unavují.

Česko si ústy vládního zmocněnce Svatopluka Karáska vyhradilo na vyřešení kauzy Lety ještě jeden rok.

V roce 1995 odhalil v Letech tehdejší prezident Václav Havel památník. Podle historických pramenů přišlo v táboře o život 326 lidí, z nichž asi polovinu tvořily děti. Romové se již delší dobu snaží o uzavření vepřína, ale zatím neúspěšně. V roce 2000 byl obětem tábora odhalen památník na hřbitově v nedalekých Mirovicích.

Martin Hromádka, Martin Drtina, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme