Některé neoprávněné exekuce už nepůjde zastavit. Nález Ústavního soudu může ovlivnit desítky tisíc případů

Některým dlužníkům už se do budoucna zřejmě nepodaří zastavit neoprávněnou exekuci. Nejnovější nález Ústavního soudu může ovlivnit až desítky tisíc případů, kdy úvěrové firmy poslaly lidi do exekuce na základě neplatných rozhodčích doložek. Informuje o tom Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní spisy

V praxi už neplatí dosavadní pravidlo, že pokud je část doložky neplatná, považuje se za neplatnou celá. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V minulosti rozhodčí doložky ve velkém využívaly některé úvěrové společnosti. Při nesplácení si pak vybraly arbitra, který rozhodl v jejich prospěch a přiznal firmě vysoké pokuty a úroky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Některé neoprávněné exekuce už nepůjde zastavit. Ústavní soud může ovlivnit až desítky tisíc případů. Téma pro Václava Štefana

Za neplatnou tuto praxi označil Nejvyšší soud už v roce 2011. A to v případě, že doložky neobsahovaly jasný a transparentní výběr konkrétního arbitra. Od té doby se praxe ještě upřesňovala.

Lidem se takto nařízené exekuce daří zastavovat a případně i získávat zpět peníze, které už zaplatili. Definitivně používání doložek zakázal zákon o spotřebitelském úvěru v roce 2016.

Doložka platí, i když je část neplatná

Ústavní soud nyní řešil případ společnosti Scania Finance. Firmě nižší soudy a nakonec i Nejvyšší soud zamítly návrh na nařízení exekuce vůči dlužníkovi právě s odkazem na netransparentní rozhodčí doložku. V ní stálo, že případný spor bude řešit konkrétní arbitr, a pokud ten nebude moct, vybere věřitel jiného.

Letos v lednu Ústavní soud rozhodl, že předchozími verdikty justice porušila právo firmy na soudní ochranu, a dosavadní rozhodnutí zrušil.

„Podle názoru Ústavního soudu uvedená situace představuje typický příklad, kdy by měl dostat přednost výklad, který nezakládá neplatnost rozhodčí doložky jako celku, před výkladem, který neplatnost smlouvy zakládá. Postup obecných soudů je proto třeba hodnotit jako přehnaně formalistický, ve svém důsledku zasahující do autonomie vůle smluvních stran,“ vysvětluje pro Radiožurnál mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

V praxi tak už neplatí dosavadní pravidlo, že pokud je část doložky neplatná, považuje se za neplatnou celá. Sedláčková ale dodává, že soudy ale musí vždy rozhodovat s přihlédnutím ke konkrétním okolnostem.

Desítky tisíc smluv

Podle Tomáše Pospíšila, ředitele projektu Exekutor má smůlu, který lidem pomáhá zastavit neoprávněné exekuce, je tento druh rozhodčích doložek v desítkách tisíc smluv.

Oddlužení bude snadnější. Sněmovna potvrdila insolvenční novelu, zmírňující úpravy Senátu odmítla

Číst článek

Existuje tak podle něj možnost, že exekuce, které bylo doteď možné zastavit, už nově stopnout nepůjde. Domnívá se, že to ale nejspíš bude jen v malém množství případů.

„Z praxe víme, že tyto rozhodčí doložky používaly úvěrové společnosti, kde nebyla jenom chyba špatně formulované rozhodčí doložky, ale například, že ty rozhodčí doložky byly schované v obchodních podmínkách, nebo že ty úvěrové smlouvy obsahovaly protiprávní úroky, nemravné pokuty a podobně. Takže jsou zde i další argumenty, které jsou pro zastavení těchto exekucí,“ přibližuje Pospíšil.

Upozorňuje také na to, že nový nález Ústavního soudu do celé praxe vnáší nejistotu. Podle jeho odhadů je v Česku vedených víc než 200 tisíc protiprávních exekucí.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme