Nejvíce exekucí bylo loni zahájeno v Ostravě a Brně, nejméně v Semilech

Exekucí vloni ubylo. Vyplývá to z dat Exekutorské komory. Meziroční pokles činil přes 200 000 exekucí. Celkově jich bylo vloni zahájeno 4 476 069. I přes pokles celkového počtu exekucí ale stále zůstává podle prezidenta komory Vladimíra Plášila množství a zejména struktura obyvatel v exekuci problémem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidí v exekuci je podle statistik méně, ale exekucí mají více (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Počet fyzických osob evidovaných v Centrální evidenci exekucí klesl loni o téměř 40 tisíc na 783 053. Proti těmto osobám je vedeno celkem 4 476 069 exekucí. V průměru je tedy na jednu fyzickou osobu vedeno 5,72 exekučního řízení. Údaje ve čtvrtek zveřejnila Exekutorská komora.

„Očekáváme, že klesající trend celkového počtu exekucí bude pokračovat,“ komentoval čísla prezident komory Vladimír Plášil. Meziročně se podle něj zvýšil počet skončených exekucí. Zatímco v roce 2018 jich bylo ukončeno 540 000, v roce 2019 to bylo o 5000 skončených exekucí více. Počet nově zahájených exekučních řízení se také nepatrně zvýšil.

V roce 2018 šlo na soudy celkem 505 120 žádostí exekutorů o pověření k vedení exekuce, loni to bylo 506 995. Ne všechny žádosti však vedly k pověření exekutora k vedení exekuce, část nových exekucí byla spojena do řízení starších. Z celkového počtu exekucí je asi 580 000 exekučních řízení v latentním stavu z důvodu paralelně vedeného insolvenčního řízení. Jejich nárůst souvisí se změnami insolvenčního zákona, ke kterým došlo v minulém roce.

Nárůst počtu exekucí sleduje komora pouze u osob s přesně deseti exekucemi a to o jedno procento. U osob s méně než deseti exekucemi i více než deseti exekucemi nastal pokles. Největší pokles počtu nových exekucí byl ve srovnání s rokem 2018 v obvodu Krajského soudu Ústí nad Labem o 10,6 % a v obvodu Krajského soudu v Českých Budějovicích o 8,6 %. Nárůst počtu exekucí na úrovni krajských soudů byl v obvodu Městského soudu v Praze o 23,7 % a v obvodu Krajského soudu v Praze 6,4 %.

Exekutorská komora ČR eviduje i počty vedených exekucí v jednotlivých obvodech okresních soudů v přepočtu na 1000 obyvatel. V roce 2019 bylo nejvíce exekucí na 1000 obyvatel vedeno v Ústí nad Labem a to 126 exekucí, v Mostě a Sokolově shodně 87 exekucí. Nejméně vedených exekucí v přepočtu na počet obyvatel bylo zahájeno v obvodech okresních soudů Brno - venkov, Žďár nad Sázavou a Blansko.

„I přes pokles celkového počtu exekucí stále zůstává množství a zejména struktura obyvatel ČR v exekuci problémem. Exekutorská komora ČR proto dlouhodobě prosazuje místní příslušnost exekutorů, úpravu rostoucích příslušenství dluhu, racionalizaci doručování, jednodušší zastavování exekuce při bezvýslednosti, zjednodušení srážek ze mzdy a další,“ shrnul Plášil.

tkr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme