Exekuce dávek životního minima prý problémové obyvatele neřeší

Bič na potížisty chystá Poslanecká sněmovna. Na programu schůze, která začala dnes odpoledne, je také novela zákona zavádějící možnost exekucí dávek životního minima. Úprava má pomoci obcím, které si nevědí rady s problémovými obyvateli, na které neplatí ani pokuty, protože jsou bez legálních příjmů. Dolní komorou zákon už jednou prošel. Vrací se ale zpět poté, co ho vetoval Senát.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslankyně Ivana Řápková

Poslankyně Ivana Řápková | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Ředitel Programu sociální integrace společnosti Člověk v tísni Jan Černý se přiklání na stranu Senátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne byl ředitel Programu sociální integrace společnosti Člověk v tísni Jan Černý

„Návrh zavádí určitou protiústavnost do českého legislativního pořádku, a to tu, že obce by byly něco víc než jiní věřitelé,“ řekl ve večerních Ozvěnách dne a dodal, že o část příjmu přijdou lidé s životním minimem, kteří se snaží, ale ne ti, které by měl návrh potrestat, protože existenční minimum jim stát odebrat nemůže.

„Selektivně to postihne ne ty lidi, o kterých říká paní Řápková, že o ty jde. To znamená darebáky, kteří se jako by 'protiví'. Ale postihne právě ty, kteří jsou chudí, ale snaží se. To znamená nejsou na existenčním minimu, ale třeba chodí na veřejně prospěšné práce na dvacet hodin v měsíci a mají životní minimum, jsou dlouhodobě nezaměstnaní.“

ČTĚTE TAKÉ: Poslanci budou opět rozhodovat o exekucích dávek na živobytí

Černému vadí i to, že podle poslankyně Ivany Řápkové, která návrh předložila společně s kolegyní Lenkou Kohoutovou, má být životní minimum sníženo na existenční nejen jedné osobě, ale celé rodině včetně dětí. „Je to v příkrém rozporu se záměry ministerstva práce a sociálních věcí a s mezinárodními závazky podporovat a chránit děti i v problémových rodinách,“ myslí si Černý.

Návrh tedy podle Černého obcím, které si neví rady s problémovými obyvateli, nepomůže. Situaci s nimi prý nevyřeší a trestat bude snaživé obyvatele. Dalším argumentem je lichva. Kritici návrhu varují, že se otevře cesta pro společnosti, které lidem v sociální nouzi poskytují úvěry. Podle Černého je tak prý jen otázkou času, kdy se věc dostane k Ústavnímu soudu.

Veronika Sedláčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme