Až o šest tisíc korun více. Ministerstvo spravedlnosti chce navýšit nezabavitelnou část platu

Lidem v exekuci by mohlo zůstat z výdělku až o šest tisíc korun měsíčně víc než teď. Ministerstvo spravedlnosti navrhuje navýšit takzvanou nezabavitelnou částku. Příslušné vládní nařízení před pár dny poslalo do připomínkového řízení. Opatření by mělo motivovat lidi k lepším výdělkům a k odchodu z šedé ekonomiky. Víc peněz by měli získat i věřitelé, zjistil Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Označení pro exekučně zabavený majetek

Označení pro exekučně zabavený majetek | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Změna by pomohla například Filipovi z Prahy, který se zadlužil hlavně půjčkami na bydlení. V současnosti je v osobním bankrotu a se dvěma vyživovanými osobami v domácnosti mu po srážkách z platu zbude dvanáct tisíc korun.

„Kdybych neměl rodinu a maminku, která mě finančně pomáhala, tak bych to nedal,“ řekl Radiožurnálu Filip.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Radiožurnálu k návrhu o navýšení nezabavitelné části platu:

Nově by se Filipovi mohl zvýšit příjem až o 3113 korun. V případě lidí v exekuci by to bylo dokonce až 6226 korun. Vyplývá to z návrhu nařízení, které připravilo ministerstvo spravedlnosti. Strop, nad který dlužník přichází o všechny příjmy, by se totiž zvýšil z 15 563 na 24 901 korun. „Stávající hranice je s ohledem na ceny a příjmy nízká a dlužníky vytlačuje do šedé ekonomiky,“ vysvětlil ministr spravedlnosti Jan Kněžínek za hnutí ANO.

„To nařízení v zásadě vychází z toho, že čím vyšší bude příjem toho povinného, tedy dlužníka, tím větší částka mu bude moci zůstat. To znamená, jde o to, aby dlužník byl motivován vydělávat více, nebýt u minimální mzdy, protože nakonec z toho budou těžit všichni,“ uvedl Kněžínek.

Insolvenční novela

Dlužníkům podle ministra zbude víc v peněžence a víc získají také věřitelé. V praxi by nařízení mohlo začít platit na jaře společně s insolvenční novelou, která má oddlužení otevřít širšímu okruhu lidí. Příští týden ji bude projednávat Senát.

Navýšení nezabavitelné částky by uvítala i Česká asociace věřitelů, pokud se to ovšem odrazí na vyšších splátkách pro věřitele, vysvětluje prezident asociace Pavel Staněk.

Čím víc si vyděláte, tím méně vám zbude. Kalkulačka sociálních dávek ukazuje absurditu exekucí

Číst článek

„V případě dlužníků, kteří již nyní poctivě přiznávají veškeré své příjmy a poctivě se snaží splácet své dluhy, zřejmě změna skutečně může vést k motivaci své příjmy navýšit,“ uvádí Staněk. Zároveň je ale také kritický: „Obávám se ale, že tato změna nepřinese kýžené ovoce u dlužníků, kteří působí v šedé ekonomice a žádné legální příjmy nevykazují.“

Chybí progrese

Jak už dřív upozornil server iROZHLAS.cz, například lidem na sociálních dávkách se v současnosti zejména kvůli příliš nízké nezabavitelné částce nevyplatí pracovat. Navýšení vítají organizace Poradna při finanční tísni nebo Člověk v tísni. V návrhu jim ale chybí systém postupného navyšování podle příjmu.

„Nezavádí progresi, ale jenom trošičku zvyšuje ten strop. Myslím si, že by bylo jednoznačně lepší strop vůbec zrušit a nastavit prostě poměrnou částku bez ohledu na to, kolik si člověk vydělá,“ řekl Daniel Hůle z Člověka v tísni.

Nezabavitelná částka pro jednotlivce se teď pohybuje od přibližně 6200 do 12 500 korun. Záleží na výši příjmu, a jestli člověk platí přednostní pohledávky, například alimenty na děti. Do nezabavitelné částky by se mohlo promítnout i navýšení životního minima, které plánuje ministerstvo práce. I z něj se totiž částka počítá.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme