Legálně ji okradli, stěžuje si starosta. Pár měsíců od podepsání nevýhodné smlouvy přišla penzistka o dům

Během necelého roku přišla penzistka Růžena o veškerý majetek. Půjčila si totiž 200 tisíc korun od nebankovní instituce a podepsala mimořádně nevýhodnou smlouvu. Než ji vůbec nějaké peníze přišly na účet, zastavilo před jejím domem nákladní auto a exekutor ji okamžitě vystěhoval z domu. Jediné štěstí paní Růženy je, že bydlí v malé vesnici Vír na Vysočině a obec se o ní postarala, popisuje příběh Radiožurnál.

Reportáž Vír na Vysočině Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vír na Vysočině

Vír na Vysočině | Foto: CC BY-SA 3.0

Růžena Kernerová pokládá na stůl fotografie domku, který kdysi vlastnila, ale už jej nevlastní. Místo tohoto domku teď bydlí v obecním bytě s rozlohou zhruba 3×4 metry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o penzistce z Víru na Vysočině

„Vždy 24. den v měsíci mi přijde důchod, přijde mi 6 225 korun. Z toho tři tisíce zaplatím za nájem, 1100 korun platím insolvenční právničce, takže si vypočítejte, kolik mi z toho zůstane. Zkuste si z toho měsíc žít.“

Paní Růžena se obrátila i na policii, nevýhodná smlouva však trestný čin není. Penzistka se zavázala platit úrok 22 procent, a když nestihne zaplatit částku včas, tak suma vzroste na 44 procent plus další penále.

„V Česku jsou statisíce lidí, kteří byli legálně okradeni. V těchto případech je samozřejmě nutné měnit zákony,“ říká starosta Ladislav Stalmach z České pirátské strany.

Loni přibylo zhruba 31 tisíc lidí s exekucemi. Obstavený majetek má desetina občanů nad 15 let

Číst článek

Dezorientované penzistce zajistil bydlení v obecním bytě a pomáhal jí řešit další dluhy. „Ani nás nenapadne, že bychom se měli obrátit na exekutory,“ říká Radiožurnálu starosta.

Vír má pouze 600 obyvatel, obci se ale podařilo dostat se do programu zaměřeného na sociální bydlení. Mohla si tak dovolit najmout sociální pracovnici. Dlužníkům radí Alena Soukalová.

„Pokud přišli o práci, získali všechny dávky, na které mají nárok, jestli si vše vyřídili, jestli se registrovali na úřadu práce, jestli mají doklady…“ vyjmenovává Soukalová. Spektrum, o které se stará, je totiž velmi široké.

Ve Víru má exekuci na krku několik desítek lidí. Rekordmanem je muž, který jich má jednadvacet. Toho zaměstnává obec, která se úspěšně snaží, aby nikdo ze sousedů neskončil na ulici.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme