Před dluhy partnera nemusí chránit ani předmanželská smlouva. Soudy nemají na exekuce jednotný názor

V Česku není stále jasné, jestli vás před exekucí ochrání předmanželská smlouva. Před svatbou ji přitom uzavírá každý pátý pár a hlavním důvodem jsou právě dluhy partnera. Problémem je rozdílný právní výklad zákona, na který upozornil Radiožurnál letos v únoru, a ani po půl roce není o mnoho jasněji.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Jana z Prahy si vědomě vzala dlužníka a věřila, že se jí exekutoři vyhnou díky sepsané předmanželské smlouvě s odděleným majetkem. Teď má už přes rok exekutorem obstavený účet a pro výplatu si chodí v hotovosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předmanželské smlouvy stále nejsou stoprocentní ochranou před partnerovými dluhy. Poslechněte si reportáž Veroniky Hlaváčové

„Veškeré věci platím buď hotově, nebo pomocí složenek na poště. Je tu riziko toho, že si založím účet a zase mi na něj přijde exekutor. Bojím se. Nemám jistotu. Raději zůstávám u hotovosti,“ popisuje půl roku po prvním natáčení Jana z Prahy. (Kvůli stále nedořešeným exekucím přála změnit hlas.)

Nový účet si zřizovat nechce kvůli obavám z dalšího obstavení peněz.

„Komplikuje mně to život, protože 90 procent věcí dneska chodí elektronicky. Nemůžu si nic objednat na e-shopu, protože na většině žádají platbu předem, případně platbu kartou. Navíc se necítím dobře, když u sebe nosím hotovost. Samozřejmě jde také o časové náklady, protože veškeré vyřizování na poště nebo jinde je čas navíc. I čas samozřejmě něco stojí.“

Česko zažívá boom předmanželských smluv, před dluhy partnera ale chránit nemusí

Číst článek

Právní komplikace

Po svatbě s mužem, který dluží za jízdy načerno, jí exekutor obstavil účet kvůli pěti návrhům na exekuci. Jana se s předmanželskou smlouvou v ruce obrátila na soudy s pěti stížnostmi. Jedna se stále řeší, ve třech případech se jí soudce zastal. V jednom se ale přiklonil na stranu exekutora.

Mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci říká, že kvůli případu Jany vznikla zvláštní procesní skupina. Jednomyslně se shodla na tom, že exekutor nepostupoval správně. Názor skupiny soudců Městského soudu v Praze ale není právně závazný.

„Tato problematika je právně velice složitá. Skutečně dosud existují dva odlišné názory i mezi odborníky, kteří se přímo na tyto spory specializují. Byla zřízena procesní skupina z řad našich soudců. Je ovšem otázka, jaký bude mít názor Nejvyšší soud v Brně, který bude muset v budoucnu tuto věc jednoznačně judikovat. Podle dosavadních indicií je možné, že Nejvyšší soud bude mít názor zcela opačný,“ říká mluvčí Markéta Puci.

Situace s exekucemi se nelepší, týkají se 860 000 Čechů, varuje zpráva o lidských právech

Číst článek

Nejvyšší soud téma předmanželských smluv a exekucí nezadluženého partnera blíž nechce komentovat.

„Nejvyšší soud poukazuje na to, že každý případ je individuální. Nyní, bez znalosti konkrétních spisů, a především z důvodu, že by takové věci mohly dospět právě až k dovolacímu řízení, nemůže jednotlivé věci nijak komentovat a výsledek případného dovolacího řízení předjímat,“ řekl Petr Tomíček s tím, že jde o živou kauzu.

Navíc si myslí, že v budoucnu se právní názor na předmanželské smlouvy sjednotí: „Nejvyšší soud předpokládá, že právě díky judikátům, které vzejdou z předpokládaných dovolacích řízení, bude moci v blízké budoucnosti svůj právní názor k jednotlivým případům vyjádřit.“

Každý pátý pár

Notářská komora tvrdí, že předmanželská smlouva nezadluženého novomanžela ochrání. Exekutorská komora už dřív řekla, že ne v každém případě.

Páry loni uzavřely rekordní počet předmanželských smluv. Poprvé v historii jich bylo přes 10 tisíc

Číst článek

Páry v Česku loni uzavřely 10 tisíc předmanželských smluv, to je nejvíc v historii. Dokument sepisuje zhruba každý pátý pár. Počty evidují notáři, kteří smlouvy i připravují. Prezident Notářské komory Radim Neubauer už dřív řekl, že hlavním důvodem pro sepsání dokumentu jsou dluhy partnera.

„U manželských a předmanželských smluv sledujeme vzrůstající trend. Lidé hodně podnikají, víme, kolik je v Česku exekucí. Je tam znát i tendence, že chce nějaký podnikatel chránit svého partnera před svými případnými exekucemi,“ vysvětluje.

Dalším důvodem, proč lidé sepisují předmanželské smlouvy, bývají také špatné zkušenosti v případě dělení majetku z předchozího manželství.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme