Průlomový rozsudek. Exekuce společnosti Profi Credit byla protiprávní, rozhodl soud

Exekuce nařízená úvěrovou společností Profi Credit je protiprávní a má být zastavena. Rozhodl o tom Krajský soud v Praze. Otevřel tak cestu k zastavení dalších několik desítek tisíc protiprávních exekucí. Informaci přinesl Radiožurnál. Firma odmítla případ komentovat.

Praha (Aktualizováno: 16:30 7. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock Exchange

Krajský soud v Praze se zastal spotřebitele v případu protiprávní exekuce. Radiožurnál má k dispozici usnesení odvolacího soudu s tím, že exekuci zastavili advokáti projektu „Exekutor má smůlu“.

Vyjádření Dany Hakavcové, marketingové ředitelky společnosti PROFI CREDIT

"S ohledem na právě probíhající soudní spory nebudeme konkrétní případy komentovat. Avšak více jak 98% všech případů, kdy klienti přestanou z jakéhokoli důvodu splácet své úvěry řešíme mimosoudní cestou. Rozhodčí smlouvy se vztahují pouze k úvěrovým smlouvám uzavřeným do účinnosti novely Zákona o spotřebitelském úvěru platné od 1. 12. 2016. K jejich použití se přistupovalo pouze v případě, kdy nebyla možnost mimosoudní dohody. Věřitel díky nim mohl lépe reagovat na situaci, kdy se dlužník vyhýbal jakémukoliv pokusu o kontakt. Se změnou Zákona platném po 1.12.2016 společnost PROFI CREDIT ve smlouvách se svými klienty už rozhodčí smlouvy nepoužívá. V české republice neplatí precedentní právo a proto soudy každý jednotlivý spor rozhodují samostatně. Společnost PROFI CREDIT zvažuje a s největší pravděpodobností podá dovolání k NS (Nejvyššímu soudu, pozn.red.)."

„Usnesení krajského soudu a exekuční usnesení bylo doručeno účastníkům a exekutorovi 4. 9. 2017 a k tomuto datu usnesením Krajského soudu byla exekuce zastavena,“ potvrdila Radiožurnálu usnesení Daniela Jandová, předsedkyně Okresního soudu v Berouně, který kauzu řešil před tím.

Soudy tak zpochybnily roli soukromého rozhodce, který spory úvěrových firem s klienty rozhoduje a podle jeho rozhodnutí jsou následně nařizovány exekuce. Krajský soud podle dokumentu argumentoval hlavně tím, že soukromý rozhodce byl ekonomicky závislý na úvěrové společnosti.

Zastavit by se zřejmě mohly další podobné exekuce

Jedna advokátka například podle právníků projektu pro firmu Profi Credit rozhodla téměř 28 tisíc sporů. Za to měla dostat několik desítek milionů korun.

„Soud upozorňuje na to, že i když je tato rozhodčí doložka, v tomto případě rozhodčí smlouva, po formální stránce správná, nedá se od rozhodců, kteří jsou ekonomicky závislí na společnosti Profi Credit očekávat, že budou rozhodovat nestranně,“ popisuje ředitel projektu Tomáš Pospíšil.

„Tudíž rozhodnutí, která vydávají, jsou neplatná. A také exekuce, které jsou poté nařízeny, jsou protiprávní a měly by být zastaveny,“ doplňuje.

Toto rozhodnutí by v budoucnu podle právníků projektu mohlo mít vliv na zastavení mnoha podobných exekucí. Firma vzkázala, že s ohledem na běžící soudní spory nebude konkrétní případy komentovat.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme