Exekucí vloni opět ubylo. Soudy jich zahájily 714 tisíc

Exekutoři v Česku zasahovali vloni mnohem méně než o rok dříve. Podle dnes vydaných údajů Exekutorské komory soudy nařídily 714 tisíc exekucí, což je oproti předloňskému roku pokles o 13 procent. Nejméně jich bylo ve Zlínském kraji a na Vysočině, nejvíc naopak v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dluhy - exekuce (ilustr. foto) | Foto: Ladislav Bába

Počet exekucí se podle Exekutorské komory neustále snižuje od roku 2011. Může za to zlepšující se ekonomická a sociální situace v regionech nebo pokles nezaměstnanosti.

„Základní příčinou je osvěta. Lidé si stále častěji uvědomují, že pokud se zaváží k nějakému dluhu nebo úvazku a nebudou ho hradit, tak následky mohou být v dlouhodobém horizontu negativní. Další příčinou je například také snížení odměn advokátů v nalézacím a exekučním řízení,“ říká mluvčí komory Petra Báčová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co stojí za snížením počtu exekucí, zjišťovala redaktorka Zuzana Petráňová

Že počet exekucí klesá, je podle ní výborná zpráva. Jan Černý z organizace Člověk v tísni ale takové nadšení nesdílí. Podle něj totiž statistika Exekutorské komory nevypovídá vůbec o ničem.

„Ohrožené skupiny jsou na tom vlastně pořád stejně. Trochu se změnil vymáhací model, takže se v absolutních částkách dlužníkům jakoby ulevilo, ale pro ty nejchudší a nejzadluženější rodiny žádný instrument není,“ upozorňuje Černý.

Poradna při finanční tísni se nejčastěji setkává s tím, že člověk, který čelí hrozbě zabavení majetku, nemá dostatek znalostí v oblasti osobních financí.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Česku ubývá exekucí. Radiožurnál se tématu věnoval s Jiřím Proškem z Exekutorské komory a Danielem Hůle ze společnosti Člověk v tísni

„Nevedou si domácí rozpočty, nemají přehled o příjmech, o výdajích, nedokážou si představit, kolik jim zbude na konci měsíce. A výsledkem může být černá díra v rozpočtu,“ popisuje ředitel poradny David Šmejkal.

Nejvíce proto podle něj pomáhá finanční vzdělávání už na základní škole. „Bude trvat ještě dlouho, než stávající žáci na základních a středních školách, kteří dostávají první informace o finanční gramotnosti, vyrostou. Ti, co jsou již teď dospělí, měli pramalou šanci se o základech finančního vzdělání dozvědět. Proto se bohužel musí učit svými chybami,“ dodává Šmejkal.

Exekutoři v průměru vymáhají částku 80 tisíc korun. Mezi nejčastější důvody exekuce patří například nezaplacené výživné, nájemné anebo obchodní faktury obecně.

Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme