Exekuční řízení bude od listopadu jednodušší a rychlejší

Od listopadu by se měla zvýšit ochrana práv účastníků exekučního řízení. Začíná totiž platit novela exekučního řádu, která má navíc exekuce zjednodušit a zrychlit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

exekuce (ilustrační foto)

exekuce (ilustrační foto) | Foto: a-kontra.net

"Z pohledu osob, které se s exekučním řízením setkávají z venku, bude nejpodstatnější změnou, že ode dneška podávají veškeré návrhy na nařízení nebo zastavení exekuce přímo exekutorovi. Ten pak bude fakticky kontrolovat formální správnost těchto návrhů a následně je pošle k soudu," uvedl viceprezident Exekutorské komory Jiří Prošek.

Hlavní změnou novely je přiměřenost exekucí, která má zaručit, že zabavovaný majetek nebude mnohem vyšší hodnoty než dlužná částka. Někteří exekutoři mají k novele výhrady, připouští je i viceprezident Exekutorské komory:

"Na novele jsme se určitou měrou podíleli. Je pravda, že jsme se například neshodli na otázce, jestli má mít dlužník zakázáno nakládat s majetkem po nařízení exekuce a v případě, že nakládá, tak ty úkony jsou absolutně neplatné. Tam jsme třeba nedošli ke shodě s ministerstvem spravedlnosti. Tohle je ale otázka spíše odborná v tom smyslu, že nikdo není schopen říci, jaký to bude mít faktický vliv. My věříme, že nebudou věřitelé tímto krokem výrazněji poškozeni, ale realita bude možná maličko jiná."

Renáta Prátová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme