Bývalý exekutor má jít na šest let do vězení. Podle soudu zpronevěřil miliony

Na šest let má jít do vězení bývalý bruntálský exekutor Čeněk Bělasta, rozhodl ostravský krajský soud. Trest mu uložil za zpronevěru více než sedmi milionů korun v letech 2005 až 2013. Oběťmi byli dlužníci i věřitelé. Muž obvinění u soudu odmítal. V pondělí nesouhlasně kroutil hlavou. Tvrdil, že o tolik peněz se nikdy obohatit nemohl. Část viny svedl na své podřízené, kteří za chod úřadu také nesli odpovědnost. Rozsudek ještě není pravomocný. Obžalovaný si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, státní zástupkyně také.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exekuce (ilustrační foto) | Foto: Česká televize

Předseda senátu řekl, že obžalovaný ztratil soudnost. Exekutorský úřad vedl podle soudce jako firmu, k vymoženým penězům se choval jako k vlastním. Platil z nich například kapesné dcery i výplaty zaměstnancům, jichž měl až 20, zaznělo v soudní síni.

Jeho nástupkyně má podle soudu k dispozici čtvrtinu lidí a úřad funguje. Postupně ale Bělastovi peníze začaly docházet a úřad se topil v dluzích. Obžalovaný to podle obžaloby řešil úvěry. „Peníze dával na jednu hromadu. Odmítal výhrady zaměstnanců, kteří jej na problémové hospodaření upozorňovali," uvedl soudce. Nakonec to byli právě zaměstnanci, kteří kontaktovali policii.

Exekutoři přijdou o část příjmů. Snižují se poplatky za vymáhání menších dluhů

Číst článek

Podle rozsudku Bělasta jako jediný rozhodoval, komu a kdy peníze vyplatí. Dva miliony získané například z prodeje nemovitosti bance neposlal nikdy. Na platební příkaz, který jeho zaměstnanci připravili, jen napsal, že ho mají odložit na neurčito. „Věděl, že na účtu už peníze nemá," řekl předseda senátu.

Bělasta u soudu vinu odmítal. Připustil jen určité manažerské selhání. „Podle mého názoru selhal morálně, lidsky i profesně," uvedl soudce. I proto obžalovanému udělil trest zákazu činnosti. Sedm let po opuštění vězení nesmí pracovat s penězi cizích lidí. Zákaz se týká všech profesí, kdy by přijímal a dál nějak nakládal s prostředky jiných.

Devětapadesátiletý bývalý advokát a exekutor čelil obžalobě z toho, že podváděl jak dlužníky, tak věřitele. Zpronevěřil přeplatky z dluhů či peníze určené na uspokojení oprávněných osob. Obžalovaný, kterého exekutorská komora ze svých řad už vyloučila, tak vysokou škodu odmítl.

„V žádném případě jsem se neobohatil tak, jak je uvedeno v obžalobě," řekl. Naznačil, že odpovědnost mohou nést jeho kolegové, na které ze zdravotních důvodů přenesl před lety část pravomocí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme