Exekutoři budou muset sjednotit formuláře pro dlužníky. Jejich komoře se to nelíbí

Exekutorské úřady budou muset od poloviny příštího roku používat jednotné formuláře k informování dlužníka. Změnu přináší vyhláška ministerstva spravedlnosti. Podle resortu budou jednotné texty srozumitelnější. V dopisech od exekutora má být například nově tabulka, kde budou rozepsané náklady, DPH, úrok z prodlení a hlavně konečná dlužná částka. Exekutorská komora ČR ale změnu kritizuje.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Označení pro exekučně zabavený majetek | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Když se podíváte na starý exekuční příkaz, tak z toho velmi obtížně budete zjišťovat, kolik vlastně dlužíte, protože jednotlivé částky jsou utopeny v dlouhém textu,“ vysvětluje pro Radiožurnál Daniel Hůle z neziskové organizace Člověk v tísni, která pomáhala připravovat nové jednotné formuláře.

Současné návrhy na exekuce jsou totiž často rozdílné – každý exekutorský úřad může mít svou verzi.

Nejčastěji jsou v exekuci lidé v Ústeckém kraji, ukazuje mapa sítě dluhů Česka

Číst článek

Exekutoři budou muset jednotné formuláře používat zhruba od poloviny příštího roku. Jejich komora s vyhláškou ale nesouhlasí. Není proti jednotným formulářům, nová podoba prý ale dlužníky ještě víc zahltí informacemi.

„Povinné zavedení šablon považuje exekutorská komora za neefektivní. Přinese nejen vysoké náklady, ale zároveň nepovede k zlepšení porozumění ze strany povinného. Možná to bude dokonce naopak,“ říká mluvčí komory Kateřina Zoubková.

Používání jednotné podoby exekučních příkazů mělo být původně dobrovolné. Ministerstvo spravedlnosti se ale po kritice exekutorů rozhodlo, že budou na základě vyhlášky povinné. Komora v tom vidí porušení zákona. „Podle názoru exekutorské komory ministerstvu spravedlnosti k takovému postupu zcela zásadně chybí zákonné zmocnění,“ vysvětluje Zoubková.

Za nepoužívání jednotných formulářů bude exekutorům hrozit výtka nebo kárné řízení. Exekutorská komora ČR vede s ministerstvem spravedlnosti dlouhodobě spory. Mimo jiné i kvůli snižování odměn exekutorům.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme