Exekutoři na čtvrtý pokus vystěhovali slánské neplatiče

Slánské radnici se dnes na čtvrtý pokus podařilo vystěhovat rodinu Horváthových z ubytovny Mexiko. Helena Horváthová totiž dluží městu na nájemném téměř 20 tisíc korun. Paradoxem je, že exekuce začala ve chvíli, kdy na radnici jednal o neplatičích ombudsman Otakar Motejl se slánským starostou. Vystěhovaná rodina nakonec našla azyl u sousedů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helena Horváthová s rodinou | Foto: René Volfík

Slánská radnice se neplatiče pokusila vystěhovat již třikrát, naposledy ve čtvrtek. Rodina ale spolu s aktivisty z iniciativy Dženo, kteří se skrývali v jejím bytě, vystěhování odmítla. Úředníci radnice tak museli další pokusy o vystěhování přerušit, protože městská policie, jejíž strážníci se celé akce zúčastnili, nesmí podle zákona do bytu nájemníků vstoupit.

Dnes dopoledne ale exekutoři neohlášeně přijeli do ubytovny počtvrté a v doprovodu republikové policie. Rodinu vystěhovali i přesto, že Helena Horváthová nebyla doma. Zastihli tam pouze její dceru Květu Foldýnovou. Nečekaného zásahu se neúčastnil ani aktivista Jakub Polák. Věci naložili do stěhovacího vozu, odvezli do úschovny a majitelům sdělili, že pro informace si mají přijít na radnici.

Ombudsman Otakar Motejl, který právě ve Slaném řešil problémy neplatičů a rómské komunity se starostou Ivo Rubíkem, byl postupem radnice nemile překvapen. "Moment vystěhování se těžko dá zpochybňovat, ale okolnosti, za kterých tato situace vznikla, nejsou zcela v pořádku," řekl novinářům. Starosta Rubík tvrdí, že šlo jen o shodu náhod. "Je to věcí úředníků a ta exekuce mohla nastat kdykoliv."

Podle Motejla se obě strany nadále budou snažit hledat řešení. "Doporučili jsme komunitního terénního pracovníka, doporučili jsme náhradního příjemce. V obou dvou případech je ze strany města Slaného ochota tímto způsobem se problémem zabývat," uvedl Motejl po jednání.

Od exekuce uplynulo jen několik hodin a Horváthovi ve stejné ubytovně opět bydlí. Azyl získali u bývalých sousedů, kteří mají v ubytovně pronajatý jednopokojový byt. Budou se ale muset zmáčknout. V pokoji o rozloze zhruba 15 metrů čtverečných jich totiž bude dohromady zhruba deset.

Vystěhovávání neplatičů na ulici radnice zahájila v polovině června. Rozpoutala tak vlnu zájmu o problém neplatičů a o jejich vystěhovávání na ulici začínají uvažovat i další města. Neziskové organizace slánské radnici nabídly, že od ní ubytovnu Mexiko odkoupí. Jednání o prodeji ale zatím vždy ztroskotala.

Martin Hromádka, Petra Kučerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme