Exekutoři se brání snížení odměn. Ministerstvo prý účelově zkreslilo data

Exekutorská komora ostře kritizuje ministra spravedlnosti Roberta Pelikána z hnutí ANO. Prý účelově zkresluje ekonomickou situaci většiny českých exekutorů. Před časem řekl, že si měsíčně vydělávají 350 tisíc korun měsíčně a odměny jim proto plánuje snížit. Exekutorská komora si nechala zpracovat audit, podle kterého jsou jeho odhady zkreslené a neobjektivní. Měsíčně si prý exekutoři přijdou na 150 tisíc hrubého a snížení tarifů by pro ně bylo likvidační.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exekuce (ilustrační foto) | Foto: Český rozhlas

„Na mém úřadě je teď 16 zaměstnanců a velice nerada bych jim vzkázala, že uvažuji o jejich propouštění. Ale pokud dojde ke snížení exekutorského tarifu, budu mít problém stejně jako všichni moji kolegové,“ vysvětluje prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková, která vede exekutorský úřad v Ostravě.

Pokud budou odměny nižší, bude podle Fučíkové muset šetřit všech 157 exekutorů, menší úřady údajně rovnou skončí. Za vším prý stojí chybná analýza ministerstva spravedlnosti, podle kterého exekutoři berou 350 tisíc korun měsíčně. Audit Exekutorské komory tvrdí, že to je lež.

„Pan ministr vychází z údajů, které si opatřil na Generálním finančním ředitelství. Nedošlo k započítání ztrátových úřadů. Vytvořil průměr, který je nepoužitelný. 80 procent exekutorských úřadů se v této úrovni nepohybuje. Údaje považujeme za zkreslené,“ dodává Fučíková.

Ministr Robert Pelikán z hnutí ANO si za analýzou stojí. Původně chtěl exekutorům snížit odměny o dvě třetiny, nakonec přistoupil na jednu třetinu a na pokles minimální odměny z tří tisíc korun na dva tisíce.

„Doba exekuce by se měla logicky zkracovat, protože celková vymáhaná částka bude nižší a tudíž se podaří dlužníkům tu částku splatit rychleji. Mělo by jim to zkrátit tu dobu, po kterou jsou v exekuci,“ uvádí ministr.

Půjčkám a exekucím se dlouhodobě věnuje Daniel Hůle z neziskové organizace Člověk v tísni. Odhaduje, že se exekutorům sníží výnosy o 5 až 10 procent.

„Což bude pro menší úřady problém vetší, pro velké úřady to nebude problém žádný. Velký úřad žádný neskončí, možná jednotky menších nebo opravdu malých úřadů skončí. To je ještě otázka,“ vysvětluje Hůle.

Ministerstvo spravedlnosti teď novou vyhlášku posílá do připomínkového řízení. Platit by měla od ledna příštího roku.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme