Exekutoři si chtějí zlepšit pověst, spustili kalkulačku na výpočet ceny exekuce

Exekutoři si chtějí vylepšit svou pověst a hodlají proto lépe informovat o průběhu řízení i jeho nákladech. Exekutorská komora spouští kalkulačku pro výpočet ceny řízení a chce také zvýšit podíl elektronických dražeb, které by měly exekuce zprůhlednit. Přesto bude podle šéfa komory těžké veřejnost přesvědčit, že exekutoři pracují korektně a svou činnost berou jako veřejnou službu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Exekutorské komory Jiří Prošek | Foto: Filip Jandourek

„Exekutor nemůže být, stejně jako třeba revizor, milován národem a vnímán pozitivně. Nám jde o to, abychom byli vnímáni jako profesionálové, kteří striktně dodržují zákony, chovají se korektně a slušně. Určitá důraznost je samozřejmě v exekucích zapotřebí, ale vždycky musí být striktně v mezích zákona a nikdy jej nesmí překračovat,“ míní nový prezident Exekutorské komory Jiří Prošek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Exekutoři si chtějí vylepšit pověst a budou lépe informovat o pravidlech exekučního řízení, zjistil redaktor Jaroslav Skalický

Vedení komory se proto chce zaměřit na osvětu a mimo jiné i lépe informovat o pravidlech exekucí. Spouští kalkulačku pro výpočet nákladů exekuce – po zadání jistiny dluhu lidé uvidí, jakou odměnu si účtuje exekutor, jakou advokát a kolik peněz připadne státu.

„My vnímáme určitou nevoli ze strany povinných, respektive dlužníků, v případě, že jim přijde rozhodnutí o nákladech exekuce a tam je uvedena částka jako celek. A oni velmi často mají pocit, že celou částku dostává soudní exekutor a že to je nepřiměřené,“ vysvětluje Prošek a pokračuje:

„Chceme dát možnost povinným, respektive dlužníkům, zkontrolovat si, jestli částka odpovídá. Zároveň jim chceme i touto formou rozklíčovat, jaká částka jde ve skutečnosti exekutorovi, jaká případně advokátovi věřitele a jaká částka ve formě DPH případně soudního poplatku připadne státu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Novinky pro účastníky exekučních řízení představil v Ozvěnách dne prezident Exekutorské komory Jiří Prošek

Na další kalkulačce si zase mohou zaměstnanci v exekuci spočítat, kolik jim zaměstnavatel bude měsíčně srážet z platu i jaký příjem jim musí podle zákona zůstat.

„Výpočet je velmi složitý, dělá problém dlužníkům, věřitelům, ale často i menším zaměstnavatelům, kteří v případě, že mají dva tři zaměstnance a jeden z nich je v exekuci, obtížně zjišťují, kolik tomu člověku vlastně mají srážet a kolik mají posílat exekutorovi. Všem těmto by měla kalkulačka výrazně ulehčit život,“ tvrdí šéf exekutorů.

Přiměřené odměny exekutorů

Lidé taky často kritizují nepřiměřenost výdajů spojených s exekucemi, i to by se mělo změnit. „Díky novele exekutorského i advokátního tarifu náklady dnes rozhodně přiměřené jsou. V průměru se náklady snížily cca o 50 procent. Týkalo se to primárně bagatelních pohledávek, kdy bylo na přiměřenost nejčastěji poukazováno,“ upřesňuje Prošek.

Další připravovanou změnou je právo dlužníka požádat, aby se celý exekuční akt nahrával na video. Podle šéfa Exekutorské komory jde o drobnost, která ale může odstranit řadu problémů:

„My to vítáme a máme zato, že to bude chránit účastníky řízení – věřitele, dlužníka a v neposlední řadě i exekutora – protože nebudou vznikat spory o tom, kterak soupis movitých věcí v nějakém bytě probíhal, co se sepsalo a k čemu tam došlo.“

Více elektronických dražeb

Exekutorská komora chce také zvýšit podíl elektronických dražeb. Podle viceprezidenta komory Davida Koncze přispívají ke zprůhlednění celého exekučního řízení, ale zatím jich je ve srovnání s klasickými dražbami menšina.

„Elektronizace bude přispívat k odstraňování pletich. U dražeb se dražitelé neuvidí, nebudou se moci ovlivňovat, a proto počítáme s tím, že může být dosaženo vyššího podání. Zároveň může být tímto způsobem rozšířen okruh dražitelů, protože nebudou muset za dražbou cestovat po celé republice, ale budou moci dražit přímo ze svého domova,“ říká viceprezident komory.

Exekuční soudy loni nařídily rekordní počet 930 000 exekucí, což je o 230 000 víc než o rok dříve.

Jaroslav Skalický, Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme