Exekutoři už zřejmě nebudou smět zabavovat domácí zvířata nebo vybavení domácnosti

Domácí zvířata, pračky, sporáky, také peřiny nebo dětské hračky už exekutoři nebudou zabavovat. Počítá s tím novela občanského soudního řádu, kterou dnes schválili poslanci. Pokud pohledávka nebude přesahovat 30 tisíc korun, nebude exekutor smět prodat nemovitost, ve které dlužník bydlí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exekuce (ilustrační foto) | Foto: Český rozhlas

„Chceme, aby dlužníkovi nemohly být zabaveny věci osobní povahy, jako snubní prsteny, fotografie či videozáznam rodiny. Nově by neměly být zabavovány ani dětské hračky, zdravotní pomůcky. Nebude také možné zabavit dvojnásobek životního minima v hotových penězích a obvyklé vybavení domácnosti,“ popsal poslanec ČSSD Jeroným Tejc.

Norma má omezit i nucený prodej nemovitostí. Exekutor by měl začít mírnějšími prostředky, například obstavením účtů. ODS sice změny podpořila, exministr spravedlnosti Pavel Blažek k nim má ale řadu výhrad.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úpravy občanského soudního řádu zhodnotil poslanec ČSSD a předseda ústavně-právního výboru Jeroným Tejc a viceprezident Exekutorské komory Vladimír Plášil

„Zákon je zbytečný, protože praxe už je taková, jakou ten zákon opisuje. Není správné, když se zákony neustále mění, pak hrozí právní nejistota. Motivaci této novele nepředstavuje zájem nějaké věci řešit, ale býti v médiích jako takzvaný bojovník proti exekutorům a věřitelům a to je nesprávné,“ míní Blažek.

Některé pasáže novely kritizuje Exekutorská komora. Změny podle ní sníží úspěšnost exekucí a prodlouží je.

„Porostou náklady pro oprávněného a konec konců i pro dlužníka. Tato úprava prodlouží exekuční řízení a prodraží ho. Bohužel ovšem v kapse dlužníka,“ tvrdí viceprezident Exekutorské komory Vladimír Plášil.

Exekutoři také varují, že uzákoněné pořizování obrazového a zvukového záznamu exekuce může být v rozporu s ochranou osobních údajů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně asociace Sdružení obrany spotřebitele Gerta Mazalová by přivítala ještě další změny zákona

Naopak předsedkyně asociace Sdružení obrany spotřebitele Gerta Mazalová změnu zákona vítá. Byla by ale ráda, kdyby zákon víc řešil dluhy nesezdaných párů a také znemožňoval zabavovat věci potřebné k výkonu povolání.

„Protože když ty se zabaví, tak dlužník už nemůže pracovat a ani splácet. Stále je nepoměr mezi posuzováním manželů, kdy jeden za toho druhého musí ručit, a u partnerů, kde druhý neručí za nic.“

Předloha měnící pravidla exekucí teď míří do Senátu.

Vývoj počtu exekucí v ČR v letech 2010 - 2014 | Foto: ČTK

Věra Pfeifferová, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme