Exekutoři varují před podvodnými e-maily s výzvou k zaplacení dluhu

Exekutorská komora varuje před podvodnými emaily, které vyzývají adresáty k úhradě neexistujících dluhů. Lidé by na ně podle doporučení exekutorů vůbec neměli reagovat. Na autora zpráv chystá komora trestní oznámení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač, klávesnice, hacker, psaní na počítači, na klávesnici (ilustrační foto) | Foto: Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

Podvodné e-maily odešly v sobotu 17. října z adresy komora@ekcr.cz. Jako předmět mají uvedeno "Exekucni prikaz".

Zprávy obsahují pokyny k úhradě dluhů zkopírované z webových stránek některých soudních exekutorů. Odesílatel neuvádí, jaká je dlužná částka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Exekutorská komora varuje před podvodnými e-maily s výzvou k zaplacení. Mediální zástupce komory David Sahula přidal podrobnosti

„Soudní exekutoři zásadně neposílají exekuční příkazy e-mailem, to je první indicie, že něco je v nepořádku. Posílají se většinou doporučeně do vlastních rukou, případně do datové schránky,“ upozornil ve vysílání Radiožurnálu mediální zástupce Exekutorské komory David Sahula.

Připomněl, že skutečný exekuční příkaz musí obsahovat jména soudního exekutora a účastníků řízení, dále označení exekučního soudu, exekučního titulu, vymáhanou částku a způsob provedení exekuce. „Samozřejmě to všechno končí podpisem, dnem a místem vydání a případně poučením,“ dodal.

Kolik lidí podvodný e-mail obdrželo, Sahula zatím neví. Počet příjemců ale odhaduje na tisíce až desetitisíce. Informace o tom, zda někdo na základě falešné výzvy poslal peníze na účet uvedený v dopise, komora v současné době nemá.

ČRo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme