Exekutorka podle obžaloby posílala peníze svému příteli. Způsobila škodu 26 milionů, hrozí jí až 12 let

Na chod exekučního úřadu, jeho rekonstrukci, ale i na bankovní účet svého přítele posílala podle žalobce bývalá přerovská soudní exekutorka Jitka Studená peníze, které získala během své exekuční činnosti. Podle státního zástupce Petra Mazálka zmařila žena vyplácení peněz v celkem 281 exekučních řízeních a způsobila tak škodu přesahující 26 milionů korun.

Olomouc Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud v Olomouci projednával případ bývalé přerovské soudní exekutorky Jitky Studené obžalované ze zpronevěry finančních prostředků. Proces se koná v její nepřítomnosti

Krajský soud v Olomouci projednával případ bývalé přerovské soudní exekutorky Jitky Studené obžalované ze zpronevěry finančních prostředků. Proces se koná v její nepřítomnosti | Foto: Jaroslav Svoboda | Zdroj: ČTK

Soud začal případ projednávat k úterý, Studená se omluvila, soud to však nepřijal a rozhodl se ji nechat předvést policií.

Obžalovaná nepřišla ani ve středu, souhlasila však s jednáním v její nepřítomnosti. Soudce tak policejní eskortu odvolal. Ženě hrozí až 12 let vězení, souzena je v nejpřísnější sazbě kvůli škodě velkého rozsahu.

Nesouhlasím s popisem světa, kde je věřitel hned lichvář a dlužník je v tom nevinně, říká Nacher

Číst článek

2009 až 2013

Obžaloba postihuje jednání šestapadesátileté bývalé přerovské soudní exekutorky při výkonu exekuční činnosti v letech 2009 až 2013.

„Přisvojila si cizí věc, která jí byla svěřena a způsobila škodu velkého rozsahu. Jako úřední osoba zároveň nesplnila povinnost vyplývající jí z její pravomoci. Dopustila se tak zločinu zpronevěry a zločinu zneužití pravomoci úřední osoby,“ uvedl státní zástupce Petr Mazálek.

Studená podle něj jako jediná rozhodovala o odchozích platbách a výběrech prostředků v hotovosti, tato vymahatelní plnění však nevyplácela, ale používala na chod úřadu, na rekonstrukci úřadu v Komenského ulici v Přerově nebo je převáděla na bankovní účet svého přítele, uvedl žalobce.

Obžalovaná se ve středu soudu znovu neúčastnila. Z jednání se omluvila kvůli dítěti, ale soud její omluvu v úterý neakceptoval a rozhodl se ji předvést policií. Žena nakonec souhlasila s jednáním v její nepřítomnosti a to i ve čtvrtek, na kdy je plánované další jednání.

Poškozené pivovary

V přípravném jednání byla podle soudce Petra Sušila vyslechnuta čtyřikrát. Své jednání však neobjasnila, odkazovala na to, že nemá přístup do materiálů, které jí byly zabaveny. „Jsem stále ve stejné situaci, od roku 2013, kdy jsem v úřadu skončila, se mi věci stále hůře vybavují,“ uvedla žena.

Policie odmítla, že by se nemohla seznámit se spisem, naplánováno měla prý několik termínů vždy v řádu několika dní, ale nevyužila toho.

Posuzujte vstřícně návrhy na odklad, doporučuje exekutorům jejich komora

Číst článek

Při výslechu obžalovaná nesouhlasila se zajištěním majetku jejího přítele, který podle policie nabyl z neoprávněně získaných peněz. Účet přítele byl podle ní podnikatelský a putovaly sem údajně peníze za provedené práce na úřadu. „Peníze jsem hradila na základě faktur a na základě reálně odvedené práce pro můj úřad,“ tvrdila bývalá exekutorka.

Svým jednáním bývalá soudní exekutorka poškodila podle žalobce jednotlivce, státní správu i řadu firem. S nárokem na finanční odškodnění se připojilo například ministerstvo spravedlnosti, banky či okresní správa sociální zabezpečení.

Z firem jde především o pivovarnickou skupinu středomoravských pivovarů PMS Přerov, do které spadá Pivovar Litovel, Pivovar Zubr a Pivovar Holba z Hanušovic.

Rozsáhlý případ mapovali policisté několik let. Na kauzu se zaměřili jihomoravští specialisté z odboru hospodářské kriminality na základě žádosti o změně místní příslušnosti kvůli možné podjatosti jejich kolegů. Ze seznamu exekutorů podle webu profesní komory Studená vypadla v roce 2013, v jejím obvodu ji nahradil jiný exekutor.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme