Dlužníci postižení tornádem by nemuseli přijít o peníze ze sbírek. Exekutoři slibují mírnější postup

Vůči lidem v exekuci, které minulý týden zasáhlo tornádo, budeme vstřícní, slibuje exekutorská komora. Je tak pravděpodobné, že budou moci využít třeba i peníze z dobrovolnických sbírek. Na možný problém upozornila v sobotu Česká asociace povinných, podle níž v postižené oblasti na jihu Moravy žije až 300 rodin v exekuci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Břeclavsku a Hodonínsku je po bouři a tornádu poškozeno 1202 budov, z nichž je 180 určeno k demolici | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Lidé z postižených oblastí mohou od státu získat dotaci na obnovu bydlení až dva miliony korun a další tři miliony korun formou zvýhodněného úvěru.

Podle zákona je ale není možné dlužníkům zabavit, stejně jako peníze z pojistek, jak Radiožurnálu potvrdil mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. 

Až 300 rodin zasažených tornádem je v exekuci. Mohou přijít o peníze ze sbírek i materiální pomoc

Číst článek

„Exekutor je zabavit nesmí, a to bez ohledu na to, jestli jde o prostředky z pojistky na dům, vybavení domácnosti nebo třeba na auto,“ řekl Radiožurnálu i prezident Exekutorské komory ČR Jan Mlynarčík.

Pokud by dlužníci ze zasažených obcí potřebovali i peníze z dobrovolnických sbírek, měli by se podle něj co nejdřív obrátit na svého exekutora.

„Dotyčný může reagovat tím, že se spojí s exekutorem, podá návrh na odklad, nebo dokonce návrh na zastavení exekuce,“ nastínil postup. 

Mlynarčík dodal, že by si lidé v exekuci měli pro jistotu schovat například potvrzení od pojišťovny, aby i později mohli prokázat, odkud jim peníze na účet přišly.

Nelze vyloučit, že se tragedie dotkla i lidí v exekucích. Současná právní úprava však na takové situace pamatuje (např. institutem odkladu, zastavení) a EKČR je přesvědčena, že tato mimořádná situace bude v rozhodování soudních exekutorů řádně zohledněna.
irozhlas.cz/zpravy-domov/e…

14:06 – 04. 07. 2021

2 6

1202 poškozených budov

Na možné zabavování darů ze sbírek upozornila v sobotu Česká asociace povinných, a to s tím, že v oblasti je v exekuci až 300 rodin.

Lidé poslali obcím zasaženým tornádem miliardu. Nejvíce peněz má sbírka Diecézní charity Brno

Číst článek

„Konkrétní postup budeme řešit v úterý přímo v zasažené oblasti. Mám domluvenou schůzku se starostkou Mikulčic, měli by tam být i starostové ostatních obcí,“ řekla v sobotu Radiožurnálu prezidentka asociace Denisa Rohanová. Momentálně asociace nabízí lidem ze zasažených oblastí bezplatnou právní pomoc.

Pro připomenutí: přírodní živel zdecimoval část Břeclavska a Hodonínska ve čtvrtek 24. června. Poškozeno je 1202 budov, z nichž je 180 určeno k demolici. Některé domy už lidé zbourali sami, tento pátek začaly demolice řízené hasiči.

Na pomoc lidem ze zasažených obcí se lidé skládají na účtech několika charitativních organizací, svou sbírku založil i Nadační fond Českého rozhlasu. V pátek celkově vybraná částka všech organizací přesáhla miliardu korun.

Jiří Svatoš, ada Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme