Exekutorská komora otevře bezplatné právní poradny

Až se bude sestavovat žebříček letos nejpoužívanějších slov, nebude na předních příčkách chybět heslo exekuce. Odborníci odhadují, že počty exekucí v tomto roce vzrostou o stovky tisíc. Exekutorům přibude práce i kvůli novele exekučního řádu, která na ně přesunuje řadu pravomocí dosud spadajících pod soudy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

exekuce (ilustrační foto) | Foto: a-kontra.net

I proto chystá Exekutorská komora bezplatné poradny pro dlužníky, které budou otevřeny v Praze a Brně. Slibuje si od nich zlepšení informovanosti veřejnosti o exekučním procesu. Rádiu Česko to řekla prezidentka komory Jana Tvrdková.

"V době, kdy se stále zvyšuje počet nařízených exekucí, čelíme neustálým dotazům, jak to v exekučním řízení vlastně probíhá. Považujeme proto za potřebné veřejnosti tuto službu nabídnout."

S malou informovaností lidí podle Tvrdkové souvisí i obrovské množství stížností na postupy exekutorů, které komora dostává. "Ale když jsme si tyto stížnosti analyzovali, tak ony jsou z 90 procent nedůvodné."

"Lidé mají pocit, že exekutor porušil svá práva, že překročil své pravomoci, neoprávněně jim vstoupil do bytu nebo neoprávněně zajistil majetek. Ovšem když se podíváme do předpisů upravujících exekuční řízení, tak zjistíme, že exekutor postupoval naprosto v souladu se zákonem," řekla prezidentka Exekutorské komory Rádiu Česko.

"Jsme připraveni to komukoli, kdo se přijde zeptat, kdo projeví zájem, vysvětlovat, vykládat a dohadovat s těmito dotčenými osobami postupy, jak exekuci předejít či jak postupovat v případě, když už je exekuční řízení v běhu."

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Janou Tvrdkovou na Rádiu Česko

Bezplatné právní poradny otevírá Exekutorská komora v Praze a Brně druhého září. V případě zájmu je komora připravena otevřít další poradny i v jiných krajských městech.

Přečtěte si také:
Centrální evidence exekucí terčem pokusu o útok hackerů
Zpřísnění dohledu nad exekutory prošlo také Senátem
Šéfka Exekutorské komory kritizuje sankční novelu

Marika Táborská, Tomáš Pavlíček, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme