Exekutorům se nelíbí navrhované změny. Ztíží prý situaci dlužníkům i věřitelům
Navrhované změny v exekucích můžou snížit jejich úspěšnost. Varovala před tím Exekutorská komora. Změny exekučního řádu by do konce týdne měli schválit poslanci. Podle návrhu se při exekuci nejdříve obstaví bankovní účty, následně se budou strhávat peníze ze mzdy, a teprve poté bude možné prodat movité a nemovité věci. Zabavení movitých věcí by se nově muselo natáčet na kameru a exekutor by si nemohl odnést některé věci, například dětské hračky.
„Naším cílem je, aby exekutor postupoval především racionálně a aby se snažil využít ty nejméně bolestivé způsoby, pokud to jde. Pokud ne, tak samozřejmě může přikročit k těm dramatičtějším," vysvětlil poslanec za ČSSD Jeroným Tejc.
Exekutorům se nelíbí navrhované změny. Ztíží prý situaci dlužníkům i věřitelům. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Lenka Jansová
Prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková ale upozornila, že navrhovaná pravidla zkomplikují práci jejích kolegů.
„Pokud bychom postihli účet dlužníka a čekali na výsledek této exekuce, pravděpodobně budeme muset přijmout úvahu o šestiměsíční lhůtě, tak se nám prodlouží celé vykonávací řízení,“ řekla Fučíková a dodala:
„Dlužníkovi budou narůstat úroky, které jsou většinou součástí samotné jistiny, a tudíž vymahatelnost takové pohledávky může utrpět.“
Skupina zákonodárců navrhuje i to, aby se exekuce movitých věcí povinně natáčely na kameru. Podle Petra Polanského z prezidia Exekutorské komory to ale bude příliš velký zásah do práv dlužníka.
„Přítomnost kameramana, který bude celý ten úkon natáčet, bude poměrně vážný zásah do osobnostních práv přítomných osob, nejenom toho dlužníka, ale i rodinných příslušníků,“ poznamenal Polanský a doplnil:
„Po bytě se bude procházet další osoba, která bude všechno natáčet a bude z rodinného prostředí pořizovat záznam, což si myslím, že je pro dlužníky až dehonestující.“
Podle exekutorů se pravidla mění moc často
Exekutoři také říkají, že by ministerstvo spravedlnosti mělo spíše předložit nový exekuční řád. Šéf rezortu Robert Pelikán za hnutí ANO ale s kritikou nesouhlasí.
„Pokud bychom mohli zastavit čas, tak by bylo krásné si sednout, zamyslet se, a pak přijít s komplexní změnou. Ale my ten čas nezastavíme a jsou to každodenní příběhy, každodenní tragédie. A lépe jít cestou dílčích změn ve chvíli, kdy je máme připravené, a alespoň něco zlepšit,“ uvedl Pelikán.
Z poslaneckého návrhu také vyplývá, že člověk by při dluhu do třiceti tisíc korun neměl přijít o střechu nad hlavou. Zpřesňuje se i seznam věcí, které by exekutor nesměl zabavit, třeba dětské hračky.