Exekutorům se sníží odměny. Je to pro nás likvidační, tvrdí a míří k Ústavnímu soudu

Nová ministerská vyhláška od 1. dubna snižuje exekutorům odměny za vymáhání dluhů. Jejich tarif bude nižší o třetinu. Pro některé exekutory bude však tato změna likvidační, tvrdí to Exekutorská komora.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exekuce (ilustrační foto) | Foto: Český rozhlas

Ta se také rozhodla kvůli vyhlášce podat stížnost k Ústavnímu soudu. Ministerstvo spravedlnosti oponuje a hájí se, že jsou změny logické, protože exekutoři berou měsíčně i několikanásobně víc peněz než soudci.

„Advokát si podle dostupných údajů průměrně vydělá 60 tisíc korun. Soudce okresního soudu 97 tisíc. A soudní exekutor si průměrně měsíčně vydělá 348 678 korun,“ řekl na sněmu Exekutorské komory ČR ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO. Pelikán snížení odměn navrhl.

Exekutoři ale tvrdí, že 350 tisíc korun měsíčně si vydělá jen málokdo z nich. „Z jakých vycházíte nepřesných údajů a co z nich vyvozujete? Vy tady vyslovíte takové závažné osočení,“ reaguje na Pelikána jeden z exekutorů.

Stovky dlužníků na výživném můžou přijít každý rok o řidičák. Jde o účinný způsob, tvrdí exekutoři

Číst článek

„My soudní exekutoři nebudeme objektivně schopni svou službu nabízet a budeme nuceni v určitém časovém úseku své úřady zavřít,“ upozorňuje exekutor na sněmu. Robert Pelikán ale již dříve uvedl, že s uzavřením některých úřadů vlastně počítá: „Dovedu si představit, že některé úřady zaniknou, ale obavu z toho nemám, spíš naopak. Víme, že máme úřady, které jsou v podstatě skoro nefunkční. Těch nebude žádná škoda, pokud zaniknou. Pokles až o polovinu by nebyl problémem.

Pražský exekutor Ondřej Svoboda tvrdí, že bude mít od dubna vyšší náklady než výnosy. „Já mám exekutorský úřad na Praze 9 a mám celkem devět zaměstnanců. Aktuálně jsou mé příjmy tak 30 až 40 tisíc měsíčně,“ říká Svoboda pro Český rozhlas.

Postižený muž čelil exekuci za jízdu v MHD i přesto, že mohl jezdit zadarmo. Zastal se ho až Ústavní soud

Číst článek

Příjmy exekutorů se odvíjí procentuálně od částky z vymoženého plnění. Ministerská vyhláška právě od dubna snižuje odměny exekutorům o třetinu. Jejich tarifní plat se dostane z dosavadních 15 % na 10 %. Minimální odměna bude místo 3000 korun 2000.

Prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková dlouhodobě nesouhlasí se snížením odměn. Podle ní budou úřady propouštět zaměstnance. „Považuji to za dramatické snížení, protože 80 % pohledávek se pohybují právě v relaci, do které pan ministr v odměňování nejvíce zasahuje,“ říká Fučíková pro Český rozhlas.

V roce 2016 skončilo podle Exekutorské komory už 14 exekutorských úřadů.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme