Exekutory čekají přísnější kontroly

Exekutoři budou pod lupou ministerstva spravedlnosti. To jim od nového roku zvýšilo dohled nad jejich činností. Počet exekucí se totiž vyšplhal za loňský rok na 309 tisíc. V tomto množství se stávala řada excesů, a to zejména u soukromých exekutorů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo spravedlnosti | Foto: Marián Vojtek

Exekutoři mnohdy zahájili řízení proti těm, kteří do něj vůbec neměli být zahrnutí. Exekutoři podle zákona mohou sebrat vše až na 1000 korun, zdravotní a hygienické potřeby a základního vybavení domácnosti.

Nyní začala platit novela exekučního řádu, která například exekutory ve vztahu k ministerstvu zbavuje povinnosti mlčenlivosti. "Tato novela nově zavádí povinnost exekutorům kdykoliv poskytnout ministerstvu spravedlnosti spis, což dosud nebylo jejich povinností. Byly případy, kdy exekutoři například neposkytli ministerstvu spravedlnosti spis. A bez toho, aby ministerstvo spravedlnosti mohlo nahlédnout do exekutorského spisu, by byla těžká kontrola," uvedla mluvčí ministerstva Zuzana Kuncová.

Novelu vnímá pozitivně i mluvčí exekutorské komory Pavel Kočiš. "Zvýšení dohledových pravomocí ministerstva, které řeší tato novela exekučního řádu, v každém případě vítáme. Domníváme se, že zrychlení a zjednodušení procesu řešení stížností pomůže očistit pověst soudních exekutorů. To zlepšení spočívá zejména v půjčování kopií spisů," dodal.

Vilém Janouš, Miroslav Chromý, Jiří Kokmotos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme