Exhejtmanka Vaňhová obviněná v dotační kauze zůstává v ČSSD. Nesmí mít funkce, říká Sobotka

Bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová, která je mezi 24 obviněnými v nové kauze Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad, zůstává členkou ČSSD. Podle krajského předsedy strany Miroslava Andrta členství zatím nezrušila ani nepozastavila. Naopak ČSSD už definitivně opustil bývalý náměstek Vaňhové Arno Fišera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciál Martina Veselovského z Ústí nad Labem, Jana Vaňhová | Foto: Filip Jandourek

„Myslím si, že lidé, kteří procházejí policejním vyšetřováním, by neměli zastávat žádné veřejné a stranické funkce. Prostě musí si vyřešit své problémy,“ řekl předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Rozhodnutí je ale podle něj na Vaňhové. V souvislosti s podvody v ROP Severozápad je aktuálně obviněno několik sociálních demokratů.

Vaňhová je předsedkyní ČSSD v Chomutově, kde je i zastupitelkou. Měla být i delegátkou na sobotní konferenci ústecké krajské organizace ČSSD, na tu ale nedorazila.

Podezřelé projekty z ROP Severozápad: Projděte si v mapě jeden po druhém

Číst článek

Zatímco Fišera ukončil ve čtvrtek členství definitivně, Vaňhová je podle Andrta stále členkou sociální demokracie. Ještě před krajskou konferencí se sešel krajský výkonný výbor strany, který se Vaňhovou zabýval. Podle Andrta ale kvůli lhůtám daným stanovami rozhodnout o pozastavení členství nemohl. „Kdybychom dnes rozhodli, tak by to mohlo být soudně napadnutelné,“ doplnil Andrt.

O situaci by měl příští týden jednat okresní výkonný výbor domovské organizace Vaňhové, tedy Chomutov.

„Avizovala, že chce tohle dořešit s okresem Chomutov, údajně je svolán okresní výkonný výbor na příští čtvrtek a tam se tím mají zabývat,“ dodal Andrt. Bez ohledu na to ale krajský výbor uložil předsedovi, aby Vaňhovou pozval na další jednání v polovině ledna.

Podle Andrta může Vaňhová využít přerušení členství. „A pak, když se prokáže, že jsou nevinni, tak se automaticky do strany vrací. Myslím, že je to velmi férový institut. A kdyby ten signál vyslala nebo tady alespoň byla přítomna, tak to mohlo být pro dnešek vyřešené,“ dodal.

ČSSD v kraji udělala chybu, tvrdí premiér

Kauza ROP Severozápad: Kvůli zneužití dotací z EU policie stíhá 24 lidí včetně bývalé hejtmanky Vaňhové

Číst článek

Podle Sobotky udělala krajská ČSSD po krajských volbách v roce 2008 chybu, když pokračovala ve spolupráci s ODS. Kandidátku ČSSD tehdy vedl Jaroslav Foldyna a přesto, že získal bezkonkurenčně nejvyšší počet preferenčních hlasů, hejtmankou se stala Vaňhová.

„Především platí, že tehdy to bylo selhání sociální demokracie, když v roce 2008 vytvořila tady v Ústeckém kraji koalici s ODS. ODS tady neměla v minulosti dobrou pověst a sociální demokracie měla možnost poslat v roce 2008 ODS do opozice. Neudělala to a myslím si, že i ty informace, které vyplouvají na povrch teď v médiích, tak ukazují, že to bylo chybné rozhodnutí,“ dodal Sobotka

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme