ANO nevymyslel Babiš, zní z nové tajné nahrávky. Předseda hnutí to odmítá

Podnikatel viní na nové tajné nahrávce šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, že mu sebral značku Ano, kterou ve skutečnosti vymyslel on. Radiožurnál má záznam k dispozici. Vyplývá z něj, že podnikatel Filip Rajchart používal internetovou doménu "hnutí - ano" už v roce 2010. Tedy o dva roky dříve, než vzniklo Babišovo hnutí ANO. Radiožurnál záznam získal od zdroje, jehož identitu zatím nebude zveřejňovat. Jde ale o člověka, který je blízký exministrovi Ivanu Langerovi z ODS.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Andrej Babiš z ANO | Foto: Filip Jandourek

Radiožurnálu se podařilo získat další, dosud nezveřejněné nahrávky spojené s Andrejem Babišem. Jde o dva záznamy zjevně pocházející z jedné schůzky.

Přehrát

00:00 / 00:00

ANO nevymyslel Babiš, dokazuje nová tajná nahrávka. Předseda hnutí to odmítá. Natáčel investigativní reportér Radiožurnálu Janek Kroupa

Jedna trvá přes sedm minut, druhá téměř tři minuty. Investigativnímu reportérovi Českého rozhlasu se po několika týdnech podařilo zjistit, kdo na nich kromě Andreje Babiše vlastně je. A vypátral také, kdo je nahrál.

Delší nahrávka pochází z roku 2012 a dokazuje, že hnutí ANO ve skutečnosti nevymyslel Andrej Babiš, ale podnikatel Filip Rajchart.

Kdo se skrývá za Šumanem? Stopy vedou do Langerova okolí. Kéž by, odmítá to exministr

Číst článek

„Když jsme se bavili a opravdu jsme se bavili o tom hnutí ANO, měli jsme nějakou svoji představu a vy jste říkal třeba jenom ten výhled, že nechcete zakládat svoji politickou stranu, ale že chcete sdružovat ty drobné, ty malé. Podporovat je a tak dále. My třeba jeden ten malý drobný jsme," říká Rajchart na skryté nahrávce v debatě s Babišem.

Hnutí, které dokonce používalo internetovou doménu "hnutí - ano" vzniklo na přelomu let 2009 a 2010, tedy o dva roky dříve než dnešní ANO. Původně se jmenovalo Autentická neutralistická organizace. Zakladatelé ale brzy zjistili, že na propagaci svého hnutí ANO potřebují peníze, a tak se se žádostí o podporu měli obrátit právě na Andreje Babiše.

Logo hnutí ANO | Foto: hnutí ANO

„Navštívili jsme ho dvakrát nebo třikrát. Poprvé, když jsme u něj byli, tak jsme reagovali na jeho vystoupení v televizi na ČT24, kde měl rozhovor o tom, že by chtěl propojovat politická hnutí a že by se chtěl starat o nový proud politiky v České republice. V podstatě během čtrnácti dnů jsme byli na schůzce, kde jsme mu představili naši myšlenku," popisuje Filip Rajchart, dřívější předseda hnutí ANO.

Pak na několik týdnů odjel do zahraničí. Když se vrátil, hnutí ANO už měl Andrej Babiš. Svůj nápad si totiž nezaregistrovali, a na ministerstvu vnitra ani značku neochránili.

„Nebyla to dovolená, byla to práce. Jezdím dost často do střední Afriky. Volali mi kluci, že vzniklo ANO 2011 a že mi gratulují, že jsme to s Babišem dohodli," vzpomíná Rajchart. „V první chvíli jsem byl naštvaný, ale věděl jsem, že nemám žádnou možnost jít proti," dodává podnikatel.

Značku ANO jsem neukradl, odmítá Babiš

Po svém návratu se u Babiše domáhali, že ANO vymysleli oni. A právě toto jednání si se svým kolegou nahráli.

EXKLUZIVNĚ: Policisté sbírali kompro materiály na Chovance a Tuhého. Předávali je novináři Přibilovi

Číst článek

„Vy jste mi něco nabízeli a já jsem to potom nevyužil z nějakých důvodů," říká na nahrávce Babiš. Sám schůzku nepopírá. Tvrdí ale, že značku ANO si zaregistroval on, a tak je jeho.

„Jak jsem ho vzal? To je nesmysl. On měl Autentickou neutralistickou organizaci a my máme Akce nespokojených občanů," říká Babiš, dnešní předseda hnutí ANO.

„Nebyl první, protože on nemá Akce nespokojených občanů. My máme Akce nespokojených občanů, která vznikla 11. května 2012. Takže on lže. Když ho založil 2010, tak proč nešel do voleb a proč to neorganizoval?" podotýká Babiš.

 

Janek Kroupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme