Exkluzivně: Češi chtějí dál volit prezidenta přímo, vyplývá z průzkumu pro Český rozhlas

Drtivá většina Čechů podporuje přímou volbu prezidenta. Pro její zachování se vyslovilo celkem 84 procent dotázaných. Ukázal to exkluzivní průzkum agentury Median pro Český rozhlas. Sociologové se na stejné téma lidí ptali už loni v dubnu, od té doby podpora přímé volby ještě vzrostla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek

„Chci být prezidentem všech občanů bez rozdílu jejich politických názorů. Jsem si vědom toho, že tento závazek nemohu naplnit pouhými slovy, ale především konkrétními činy.“

Tak představoval Miloš Zeman před necelými čtyřmi lety z Vladislavského sálu Pražského hradu svoji vizi, jak bude chtít jako první lidmi zvolený český prezident vystupovat.

Přestože ho podle posledních průzkumů hodnotí záporně téměř dvě pětiny lidí, přímou volbu by ponechalo celých 84 procent z tisícovky dotázaných.

„Když se to nechá na politických stranách, tak ony volbu zneužívají k politickému obchodování,“ domnívá se pan Milan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Češi chtějí dál volit prezidenta přímo, vyplývá z průzkumu pro Český rozhlas. Téma pro reportéra Mikuláše Klanga

Přesvědčení, že přímá volba je lepší variantou, navíc sílí. „Je silnější než třeba na jaře roku 2015, kdy jsme se ptali na stejnou otázku. Přikládám to tomu, že pro je drtivá většina voličů Miloše Zemana z roku 2013. Ale je tam také skupina lidí, která už má v další přímé volbě prezidenta jiné hypotetické kandidáty,“ vysvětluje Daniel Prokop z agentury Median.

Přímá volba prezidenta republiky - průzkum společnosti Median pro Český rozhlas | Foto: Český rozhlas Median

První jména těch, kdo se o funkci hlavy státu chtějí ucházet, se už koneckonců objevují. Záměr kandidovat už oznámili například podnikatel Igor Sládek, lékař a občanský aktivista Marek Hilšer nebo textař Michal Horáček.

Horáček a spol. na startu. Co čeká prezidentské kandidáty?

Číst článek

„Chci, aby se prezident naší země nadstranickým jen neprohlašoval, ale aby jím opravdu byl. Mezi mnou a vámi nestojí zájmy jakékoli jiné země. Ani východní, ani západní. Zeměpisně blízké, nebo vzdálené. Česká hlava státu uprostřed Evropy, nechť je na prvním místě českou a evropskou,“ řekl při oznámení své kandidatury Horáček.

Spekuluje se ale například i končícím předsedovi Akademie věd Jiřím Drahošovi. Naopak Miloš Zeman zatím s rozhodnutím, jestli se bude ucházet o znovuzvolení zatím, váhá.

„Pan prezident není rozhodnut, velice pečlivě zvažuje odpověď na tuto otázku. Právě na počátku března, to znamená rok před vypršením mandátu, oznámí veřejně, předpokládám na tiskové konferenci, své rozhodnutí, zda bude kandidovat, či nikoli,“ uvedl již dříve mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Přímá volba prezidenta republiky - průzkum společnosti Median pro Český rozhlas | Foto: Český rozhlas Median

Volba hlavy státu, i přes poměrně masivní podporu, nicméně podle lidí není tím nejdůležitějším rozhodováním.

Prezidentův proslov očima komentátorů. Zeman byl mírný, možná už uvažuje o další kandidatuře

Číst článek

„Mají pocit, že sněmovní volby jsou důležitější. Nicméně myslí si to jen 44 procent lidí. Přímá volba prezidenta zavedla do českého volebního pořádku pocit, že se volí někdo, kdo hájí lidi v nějaké jiné linii,“ přibližuje sociolog Pokop z Medianu.

Právě volby do dolní komory parlamentu, které rozhodnou o tom, kdo sestaví příští vládu, se uskuteční na podzim.

Přímá volba prezidenta republiky - průzkum společnosti Median pro Český rozhlas | Foto: Český rozhlas Median

Přímá volba prezidenta republiky - průzkum společnosti Median pro Český rozhlas | Foto: Český rozhlas Median

Mikuláš Klang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme