Kdo se skrývá za Šumanem? Stopy vedou do Langerova okolí. Kéž by, odmítá to exministr

Reportéři Radiožurnálu přes měsíc pátrají po tom, kdo ve skutečnosti stojí za twitterovým účtem Julius Šuman. Skupina zveřejňuje tajně pořízené nahrávky šéfa ANO Andreje Babiše s novinářem Markem Přibilem. Radiožurnál proto zmapoval lidi, kteří za Přibilem stojí. Reportér Janek Kroupa odhalil i člověka, který disponuje dalšími nezveřejněnými nahrávkami Andreje Babiše. Tento člověk má blízko k bývalému ministrovi vnitra za ODS Ivanu Langerovi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (vlevo) a exministr vnitra za ODS Ivan Langer (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek/Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Radiožurnál ve středu informoval o skupině, která stojí za bývalým novinářem MF Dnes Markem Přibilem. Nosila mu informace a on s ní spolupracoval. Jde o současné a bývalé policisty převážně z Moravy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radiožurnál pátrá po Juliu Šumanovi. Stopy zavedly reportéry k exministru Ivanu Langerovi. Natáčel Janek Kroupa

Rozplétání této vlivné struktury přivedlo reportéry do překvapivých míst. Při pátrání získal Radiožurnál mezi policisty zdroj - jeho identitu redakce zná, bude ji ale chránit. Právě přes něj se ale podařilo získat další, dosud nezveřejněné nahrávky Andreje Babiše.

Co na nich přesně je, zůstane nyní stranou. Pro teď je důležité, kde přesně se nahrávky nacházely. Radiožurnál je získal v Olomouci, v jedné z kanceláří v domě, který patří Ivanu Kyselému. Pro připomenutí: jde o blízkého přítele bývalého ministra vnitra Ivana Langera. Mimochodem i zdroj Radiožurnálu je celé skupině velmi blízký.

„V domě Ivana Kyselého, to je zajímavé," reagoval Andrej Babiš na zjištění Radiožurnálu. „Ivan Kyselý je bílý kůň Ivana Langera, který mě nemá rád," vystřelil ze sebe v zápětí.

Na tomto místě stojí za zmínku, že Babiš byl v minulosti Langerovi na svatbě. „Pane redaktore, na tu svatbu jsem se dostal tak, že mi pan Černošek říkal, že někdo má svatbu, jestli tam s ním nepůjdu. Byl jsem tam asi hodinu, ani jsem nevěděl, kdo to je, co to je," snažil se vysvětlit předseda hnutí ANO. „Nevím, ve kterém roce měl svatbu, ale tehdy byl absolutně bezvýznamná osoba," dodal.

Langer a Šuman jedna osoba? Exministr to odmítl

Je ministr vnitra Ivan Langer Julius Šuman? „Kéž bych byl. Tím, co profil Julis Šuman publikuje, se docela hezky bavím. Naprosto jednoznačně ale říkám, že jsem Ivan Langer, nejsem Julius Šuman," odmítl spojení s tajemným účtem pro Radiožurnál exministr vnitra.

Ivan Langer

Ivan Langer je od roku 1991 členem ODS. Ve vládách Mirka Topolánka (ODS) zastával post ministra vnitra. Jeho politickou kariéru provázela celá řada sporů a afér. Neúspěšně kandidoval v roce 2010 do sněmovny, následně skončil i ve vedení strany a stáhl se z politiky. Poté se začal věnovat právnické praxi, v roce 2012 složil advokátní zkoušky. Je také předsedou správní rady soukromé Vysoké školy CEVRO Institut.

Jak si tedy vysvětluje, že se další nahrávky našly v domě jeho blízkého přítele Ivana Kyselého? „Nemám pro to vysvětlení, protože nevěřím tomu, že by v nějakém jeho domě něco takového mohlo být a on by o tom mohl vědět," řekl Langer.

Důležitá otázka samozřejmě je, proč lidé kolem něj shromažďují kompromitující nahrávky na Andreje Babiše. „Pan Langer byl součástí systému, který tady byl. Samozřejmě jsou to lidé, kteří mě nemají rádi. Mají na to tisíc důvodů," nabídl jednu z odpovědí Babiš „Znali jsme se z tenisových turnajů. Neměli jsme důvod se hádat," odmítl Babiš možnou rozepři s bývalým vlivným politikem.

I Langer Radiožurnálu potvrdil, že šéf ANO na jeho svatbě jako host skutečně byl. „Byl, byl, byla to hezká svatba," vzpomíná exministr vnitra.

EXKLUZIVNĚ: Policisté sbírali kompro materiály na Chovance a Tuhého. Předávali je novináři Přibilovi

Číst článek

Doplnil ale ještě jednu zajímavou skutečnost. „Již předtím jsme se znali. Předtím i potom se naše rodiny potkávaly. Rozhodně na mě na svatbě nedělal dojem člověka, který neví, na čí svatbu přišel," přibližuje Langer.

A co mu dal Babiš na svatbě jako dar? „To je tajemství. Co není tajemství, je, že jsem ho odmítl," říká pro Radiožurnál Langer.

 

Janek Kroupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme