Exkluzivně pro ČRo: 60 procent Čechů nerozumí důchodové reformě

Nedostatek informací - to je hlavní problém nedávno schválené vládní důchodové reformy. Zhruba šedesát procent Čechů tvrdí, že o změně příliš neví a netuší ani, jak si na penzi nejvýhodněji spořit. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro Český rozhlas.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senioři (ilustrační foto)

Senioři (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Důchodové reformě nejvíc rozumějí lidé ve středním věku a vysokoškoláci. Mladí lidé ale obecně své penze příliš neřeší. Většina Čechů pak nemá informace vůbec.

„V tomto nejaktuálnějším období stále je velké procento lidí, kterých se důchodová reforma týká a ty informace nemají,“ upozorňuje Erika Kovaříková z agentury Median.

Téměř dvě třetiny dotázaných odmítají, že by si na důchod spořily v soukromých fondech. Důvodem jsou i obavy, že by o peníze mohli přijít. Více než 70 procentům respondentů se pak nelíbí, že stát se za jejich úspory v privátních fondech nezaručí.

„Určitě to souvisí s negativní zkušeností s fondy z minulých let. Nevědí, jak to bude. Možná tam ta obava přetrvává. Dohromady tři čtvrtiny lidí s tím obecně nesouhlasí – ať už určitě nesouhlasí nebo spíše nesouhlasí. A jen 18 procent lidí vyjádřilo souhlas,“ vysvětluje Erika Kovaříková.

Průzkum - důchodová reforma | Foto: Median

Největší problém s nulovou garancí ze strany státu mají především podnikatelé a lidé, kteří nepracují. To, že vláda neponese za uložené peníze odpovědnost, naopak nevadí studentům a mladým lidem.

Penzijní připojištění není povinné. Od roku 2013 navíc projde změnou

Číst článek

Téměř 40 procent Čechů pak tedy plánuje pracovat i v důchodovém věku. Další pětina tuto možnost zvažuje. Nejčastěji chtějí v zaměstnání zůstat i po dosažení důchodového věku lidé v současném věku 30–44 let s vyšším vzděláním a podnikatelé.

„Postoj k této tematice je závislý na krajích. V Praze například je větší zájem v důchodovém věku pracovat. Určitě to souvisí i s tím, jaká je struktura zaměstnanosti profesí, protože v Praze je více lidí, kteří pracují nemanuálně, což umožňuje v důchodu třeba víc pracovat,“ doplňuje Erika Kovaříková.

75 procent lidí nespoléhá na pomoc dětí

Podle průzkumu dvě třetiny Čechů nespoléhají na to, že by jim v důchodu finančně pomohly děti. Víc ve výpomoc dětí ve stáří pak věří ženy.

Průzkum - důchodová reforma | Foto: Median

Třicet procent lidí si tak na penzi nestřádá vůbec. Jedna pětina dotázaných uvádí jako důvod nedostatek peněz. Penzijní spoření mají nejčastěji starší lidé s vyšším vzděláním čili ti, kteří jsou ale nejméně ochotní do druhého pilíře důchodové reformy vstupovat.

„Tady se populace rozděluje na tři skupiny. Velmi zhruba: jedna třetina lidí spoření má a nic s ním nechce dělat, další jedna třetina lidí to spoření nemá a také to nechce měnit, takže nám zbývá zhruba velmi orientačně třetina lidí, které můžeme nějakým způsobem ovlivňovat,“ upozorňuje Erika Kovaříková a pokračuje:

„Do této skupiny patří i část lidí, kteří to spoření mají, ale zvažují v souvislosti s důchodovou reformou, že nějaké změny provedou. Tam jsou lidé spíše mladší věkové skupiny od 18 do 29 let, jsou tam častěji i ženy a nebo ekonomicky aktivní lidé do 35 let.“

Klíč k úspěšné reformě penzijních systémů hledají i sousedé Česka

Číst článek

Martina Spěváčková, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme