Exkluzivně pro ČRo: 60 procent Čechů nerozumí důchodové reformě

Nedostatek informací - to je hlavní problém nedávno schválené vládní důchodové reformy. Zhruba šedesát procent Čechů tvrdí, že o změně příliš neví a netuší ani, jak si na penzi nejvýhodněji spořit. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro Český rozhlas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senioři (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Důchodové reformě nejvíc rozumějí lidé ve středním věku a vysokoškoláci. Mladí lidé ale obecně své penze příliš neřeší. Většina Čechů pak nemá informace vůbec.

„V tomto nejaktuálnějším období stále je velké procento lidí, kterých se důchodová reforma týká a ty informace nemají,“ upozorňuje Erika Kovaříková z agentury Median.

Téměř dvě třetiny dotázaných odmítají, že by si na důchod spořily v soukromých fondech. Důvodem jsou i obavy, že by o peníze mohli přijít. Více než 70 procentům respondentů se pak nelíbí, že stát se za jejich úspory v privátních fondech nezaručí.

„Určitě to souvisí s negativní zkušeností s fondy z minulých let. Nevědí, jak to bude. Možná tam ta obava přetrvává. Dohromady tři čtvrtiny lidí s tím obecně nesouhlasí – ať už určitě nesouhlasí nebo spíše nesouhlasí. A jen 18 procent lidí vyjádřilo souhlas,“ vysvětluje Erika Kovaříková.

Průzkum - důchodová reforma | Foto: Median

Největší problém s nulovou garancí ze strany státu mají především podnikatelé a lidé, kteří nepracují. To, že vláda neponese za uložené peníze odpovědnost, naopak nevadí studentům a mladým lidem.

Penzijní připojištění není povinné. Od roku 2013 navíc projde změnou

Číst článek

Téměř 40 procent Čechů pak tedy plánuje pracovat i v důchodovém věku. Další pětina tuto možnost zvažuje. Nejčastěji chtějí v zaměstnání zůstat i po dosažení důchodového věku lidé v současném věku 30–44 let s vyšším vzděláním a podnikatelé.

„Postoj k této tematice je závislý na krajích. V Praze například je větší zájem v důchodovém věku pracovat. Určitě to souvisí i s tím, jaká je struktura zaměstnanosti profesí, protože v Praze je více lidí, kteří pracují nemanuálně, což umožňuje v důchodu třeba víc pracovat,“ doplňuje Erika Kovaříková.

75 procent lidí nespoléhá na pomoc dětí

Podle průzkumu dvě třetiny Čechů nespoléhají na to, že by jim v důchodu finančně pomohly děti. Víc ve výpomoc dětí ve stáří pak věří ženy.

Průzkum - důchodová reforma | Foto: Median

Třicet procent lidí si tak na penzi nestřádá vůbec. Jedna pětina dotázaných uvádí jako důvod nedostatek peněz. Penzijní spoření mají nejčastěji starší lidé s vyšším vzděláním čili ti, kteří jsou ale nejméně ochotní do druhého pilíře důchodové reformy vstupovat.

„Tady se populace rozděluje na tři skupiny. Velmi zhruba: jedna třetina lidí spoření má a nic s ním nechce dělat, další jedna třetina lidí to spoření nemá a také to nechce měnit, takže nám zbývá zhruba velmi orientačně třetina lidí, které můžeme nějakým způsobem ovlivňovat,“ upozorňuje Erika Kovaříková a pokračuje:

„Do této skupiny patří i část lidí, kteří to spoření mají, ale zvažují v souvislosti s důchodovou reformou, že nějaké změny provedou. Tam jsou lidé spíše mladší věkové skupiny od 18 do 29 let, jsou tam častěji i ženy a nebo ekonomicky aktivní lidé do 35 let.“

Klíč k úspěšné reformě penzijních systémů hledají i sousedé Česka

Číst článek

Martina Spěváčková, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme