Exkluzivně: Reakce prezidenta Klause na závěry summitu EU

Zvyšovat zadlužení České republiky tím, že bychom poskytli půjčku zadluženým zemím eurozóny, by bylo podle prezidenta Václava Klause v naší aktuální situaci nezodpovědné. Václav Klaus to řekl v exkluzivním vyjádření k závěrům eurosummitu pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus mluvil o svém postoji ke sportu | Foto: Tomáš Novák

Vyjádření prezidenta vám přinášíme v nezkrácené podobě:

"Páteční summit Evropské unie s žádným plánem na řešení akutní evropské dluhové krize nepřišel. Pouze zformuloval obecný záměr na vytvoření jistého dlouhodobého rámce institucionálních změn, který sám o sobě žádný bezprostřední dopad na dnešní, rychle se prohlubující dluhovou krizi mít nemůže.

Česká republika sama žije s deficitem, který – jak je vidět – není schopna eliminovat. V této situaci by bylo nezodpovědné naše zadlužení zvyšovat poskytováním půjček pro extrémně zadlužené země, kterým to pouze umožní další odklad skutečných řešení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Exkluzivní vyjádření prezidenta Václava Klause k závěrům summitu EU pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Základní povinností vlády je udržet české veřejné finance a výši státního dluhu na bezpečné úrovni. Proto vláda zvyšuje daně, proto provádí rozpočtové škrty, které tvrdě dopadají na občany, zejména na sociálně slabší.

Ještě umím pochopit, že opozice, která nenese vládní odpovědnost, lehkomyslně volá po zvyšování našeho zadlužení. Ale vládní koaliční strana, která má v rukou klíčový resort ministerstva financí, by se k tomuto volání připojovat neměla.

Věřím, že naše vláda v čele s premiérem Nečasem zvolí v této věci pro Českou republiku to nejrozumnější řešení.

Toto rozhodnutí však musíme udělat sami. Předem si zužovat svobodu našeho rozhodování argumentem, že se bez našeho přijetí bruselského plánu dostaneme do jakési izolace, je mylné. Strašení izolací jsme si v posledních letech užili dost a teď jsme v důsledku toho v těžko řešitelném evropském problému

Proto jsem uvítal, že jsme spolu s několika dalšími zeměmi naznačili, že se k dalšími bianko šeku připojovat nehodláme."

ČRo 1 - Radiožurnál Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme