Švédsko 3:7 Česko

EXKLUZIVNĚ: Šéf zadlužené Sazky vlastní na Menorce sídlo za desítky milionů

Sazka dluží sportovním svazům jen za minulý rok téměř čtvrt miliardy korun. Platů manegamentu se to ale nijak nedotklo. Český rozhlas zjistil, že šéf Sazky Aleš Hušák si do svého luxusního sídla na ostrově Menorca zval na pracovní jednání zaměstnance a pracovní partnery na náklady společnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozemek AlešeHušáka

Pozemek AlešeHušáka | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Akcionáři největší loterijní společnosti v zemi - Sazky - nevědí, co se v jejich společnosti děje. Sazka jim poskytuje minimum informací. A to i v případě odměn vedení zadlužené firmy. Český rozhlas se proto pokouší mapovat majetek topmanagementu Sazky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ozvěny dne: Společnost Sazka platila služební cesty do sídla svého šéfa Hušáka na Menorce

Jen za loňský rok dluží Sazka sportovním svazům a sdružením stovky milionů korun, které jim slíbil generální ředitel Aleš Hušák. A výhled na letošní rok je ještě horší.

Akcionáři navíc nemají ani informace o tom, jak vysoké platy topmanagement silně zadlužené společnosti v čele s generálním ředitelem Sazky Alešem Hušákem pobírá.

To, že společnost akcionářům poskytuje minimum informací, potvrdil místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Akcionáři Sazky nemají téměř žádné informace o dění v zadlužené společnosti. Její šéf Aleš Hušák přitom koupil na Menorce usedlost za 60 milionů. Podrobnosti v reportáži Jana Hrbáčka.

"Já bohužel vůbec nejsem informován, nebo jako akcionáři nejsme informováni o tom, jakým způsobem funguje Sazka. My známe ta čísla, která jsou veřejně známa. To znamená, jaké jsou výsledky Sazky jako takové."

Stejné je to v případě odměn vedení zadlužené firmy. Dlouholetý předseda dozorčí rady Jaroslav Pekař připouští, že informace o platech manažerů v čele s Alešem Hušákem jsou pro akcionáře nedostupné. "Jaký je plat Aleše Hušáka neumím říct. A dozorčí rada to také neví," uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kauze informuje Ondřej Suchan

Na dotaz, kdo schvaluje plat managementu, odpověděl: "Nevím, jestli Aleš Hušák sám."

Ani člen představenstva Sazky - dlouholetý šéf Českého olympijského výboru Milan Jirásek dodnes neví, jaké odměny si šéfové společnosti s enormně vysokými závazky nechávají vyplácet. "No tak to já také nevím, kolik má plat," přiznal.

Majetkové poměry managementu

Český rozhlas se pokusil podrobněji zmapovat majetkové poměry nejvyššího managementu Sazky. Začal u generálního ředitele Sazky Aleše Hušáka - z katastru nemovitostí zjistil, že mu patří nemovitost v Černošicích u Prahy, vlastní pozemek u Turnova a patří mu i zhruba třetinový podíl v hotelu Expo na pražském Výstavišti.

Český rozhlas také zjistil, že si Hušák pořídil velké sídlo na španělském ostrově Menorca, kde hledají místo k odpočinku jedni z nejbohatších lidí z celého světa - například ruský oligarcha Roman Abramovič nebo rodina světoznámého výrobce bižuterie Swarovski.

Na Baleárském ostrově si Hušák pořídil usedlost s tříhektarovým pozemkem v létě roku 2003. Postupně dokupoval další půdu a dnes má jeho ostrovní sídlo rozlohu téměř osmdesát hektarů.

Sídlo za 60 milionů korun

Jak vyplývá z informací katastru nemovitostí v Ciutadelle de Menorca, za pořízení tohoto majetku šéf Sazky postupně zaplatil v přepočtu šedesát miliónů korun. A značnou částku šéf Sazky vynaložil i na zvelebení své nemovitosti včetně vyasfaltování příjezdové cesty.

Někdejší radní Ciutadelle de Menorca Llorenç Casanovas se s Alešem Hušákem potkal, když ředitel Sazky nemovitost na Menorce kupoval.

"Na Aleše Hušáka si pamatuji - přišel k nám na radnici žádat o stavební povolení na usedlosti Son Clariana. Před sto lety to bylo krásné selské stavení. Ale pak ho obyvatelé opustili a postupně chátralo. My jsme tam přijeli, abychom rozhodli o stavebním povolení a vydali jsme ho. Byla to ruina, ale částečně ještě stála, takže šlo pouze o rekonstrukci a ne o novou stavbu. Nové budovy a přístavby se totiž tady na venkově stavět nesmějí."

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle předsedy Sdružení sportovních svazů České republiky Zdeňka Ertla se tehdy měl na výstavbě Sazka arény podílet finančně i stát, řekl to v Ranním interview Radiožurnálu.

Aleš Hušák odmítá okolnosti nákupu drahého sídla na španělském ostrově Menorca vysvětlit. Když se Český rozhlas ještě v loňském roce šéfa Sazky dotázal, jestli vlastní nějakou nemovitost v zahraničí a jestli může doložit původ peněz na její pořízení, mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund e-mailem odpověděl:

"Domnívám se, že takovýto dotaz na manažera soukromé společnosti ani nemůžete myslet vážně. Generálního ředitele, který je služebně v zahraničí, s ním ani nebudu obtěžovat."

Český rozhlas se pokusí podrobněji zmapovat majetkové poměry i dalších členů nejvyššího managementu Sazky.

Jan Hrbáček, David Koubek, Ondřej Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme