'Exkluzivní postavení' Mynáře. Hrad registr o majetku ani po verdiktu soudu nezřídí, nemá prý důvod

Letos v lednu soud konstatoval, že hradní kancléř Vratislav Mynář má podávat majetková přiznání podle zákona o střetu zájmů. A zároveň soud napsal, že ho má odevzdávat do registru, který zřídí Kancelář prezidenta republiky. Jak ale nyní zjistil server iROZHLAS.cz, Hrad se ho – ani po výroku soudu – zřídit nechystá.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléř Vratislav Mynář | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Víte, on ten rozsudek je chytrá horákyně. Ano, verdikt je závazný, tedy že kancléř musí rozhodnout znovu. To, co je v odůvodnění, je věc, kterou si jako správní orgán musí kancelář vyhodnotit," popsal pro server iROZHLAS.cz Marek Nespala. Jinými slovy Hrad říká, že registr nezřídí, čímž jde proti výkladu soudu. "V zákoně tato povinnost (pro Kancelář prezidenta republiky, pozn. red.) není obsažena," argumentuje hradní právník.

Pro připomenutí: v lednu, když senát rozhodoval o žalobě právníka Michala Kincla (TOP 09) na Kancelář prezidenta republiky, šlo svým způsobem o precedenční rozsudek. To když soud kanceláři vzkázal, že musí znovu projednat Kinclovu žádost o přístup do registru majetku. Tehdy k tomu v odůvodnění soudkyně napsala, že kancléř Mynář musí každoročně hlásit, jaký má majetek, a prezidentská kancelář musí Mynářovy dokumenty evidovat a podle zákona zpřístupnit.

„(Kancelář prezidenta republiky) je vázána právním názorem vysloveným v tomto rozsudku.“

rozsudek Městského soudu v Praze

„Žalovaná (Kancelář prezidenta republiky) je ve vztahu ke svému vedoucímu evidenčním orgánem a musí zajišťovat podle zákona o střetu zájmů zpřístupnění registru oznámení (majetku podle zákona o střetu zájmů; pozn. red.)," stálo v lednovém rozsudku s tím, že jinak by měl Mynář exkluzivní postavení.

Soud zároveň označil rozhodnutí prezidentské kanceláře, která Kinclovi přístup zamítla, za nezákonné a zrušil ho. Kinclovu žádost nařídil znovu projednat„Při využití analogie je tedy evidenčním místem pro vedoucího Kanceláře prezidenta republiky právě Kancelář prezidenta republiky," napsala ještě do rozsudku soudkyně, celý dokument si můžete přečíst ZDE.

Rozhodnutí: neznámé

V dubnu se proto právník Kincl přeptal, jestli už prezidentská kancelář – tak jak jí nařídil soud – ve věci znovu rozhodla. Od Václava Pelikána z odboru legislativy dostal obratem vzkaz, že rozhodnutí mu zhruba před měsícem poslali poštou. Zásilka se na Hrad sice vrátila jako nedoručená, ale jelikož Kincl obdržel od pošty výzvu k vyzvednutí, podle správního řádu se dopis oficiálně považuje za doručený (viz box Co to je doručení fikcí?).

Co to je doručení fikcí?

Fikce doručení znamená, že písemnou, kterou si adresát nevyzvedl, že přesto považuje za doručenou, pokud uplyne lhůta pro uložení na poště. Ta bývá deset dnů.

Kincla zaskočilo, že Hrad změnil způsob komunikace a rozhodnutí poslal poštou. Jak uvedl v nové žalobě na kancléře Mynáře, hradní úředníci s ním do té doby vždy komunikovali přes datovou schánku.

„Rozhodnutí nebylo (Kinclovi) doručeno, jeho obsah mu není znám. Situace je o to absurdnější v tom, že žalobce (Kincl) s žalovaným (Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky) po celou dobu vedení řízení komunikovali skrze datovou schránku," stojí ve čtyřstránkové žalobě, kterou má server iROZHLAS.cz k dispozici. „Žalovaný je nečinný," uzavřel žalobu.

Reportérka se snažila ověřit Kinclovo tvrzení přímo na Hradě, prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ovšem i přes několikrát zopakovaný dotaz jasnou odpověď neposlal.

Prezidenstká kancelář nicméně Kinclovo obvinění odmítá a jeho žalobu považuje za „účelovou“. „Poněkud se netrefil. Kancelář prezidenta republiky ani její vedoucí nebyli nečinní, neboť rozhodnutí vydali. Pan Kincl měl závady v doručení. S napětím budeme očekávat nařízení ústního jednání, nepřebíral si poštu," upozornil pro server iROZHLAS.cz Nespala, který Hrad ve sporu zastupuje.

Nespala také doplnil, že prezidentská kancelář rozhodla, tudíž žaloba proti nečinnost je nesmysl. Hrad registr - i přes uvedené rozhodnutí soudu - zřizovat nebude, není podle něj „příslušným správním orgánem".

Kancléř Mynář nemá exkluzivní postavení, ať Hrad zpřístupní jeho majetkové přiznání, píše soudkyně

Číst článek

„Není to věc složitá. Kancelář prezidenta republiky není podle zákona osobou povinnou k tomu, aby zřizovala registr. Neměli jsme žádný legální základ pro jeho zřízení a v neposlední řadě by to byl zásah do veřejných financí, protože je s tím spojeno mnoho administrativy a finančních prostředků," popsal advokát Nespala. Server iROZHLAS.cz před časem informoval, že prezidentská kancelář může zmíněný registr získat i za jednu korunu (více si můžete přečíst ZDE).

Hrad proto Kinclův podnět přehodil ministerstvu spravedlnosti. To má od letošního září podle novely zákona o střetu zájmů centrálně spravovat veškerá oznámení o majetku u veřejných funkcionářů.

Rozsudek Městského soudu v Praze ve věci Michala Kincla a Kanceláře prezidenta republiky by zpravy.rozhlas.cz on Scribd

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme