Exministr financí Miroslav Kalousek oznámil odchod z KDU-ČSL

Miroslav Kalousek opouští Křesťanskodemokratickou unii - Čs. stranu lidovou. Dnes oficiálně oznámil, že definitivně se rozloučí po víkendovém sjezdu lidovců ve Vsetíně. Jak dnes potvrdil Radiožurnálu, o jeho odchod stojí část lidovců už delší dobu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek | Foto: Česká televize

Bývalý ministr Topolánkovy vlády, vlivný lidovecký člen Kalousek vysvětluje: "Už posledního půl roku vidím, že celá řada mých kroků a výroků i to, co jsem dělal na ministerstvu financí, bylo velkou částí strany bráno mimořádně zdrženlivě. Že se s tím neztotožňovalo. Že by si přáli ministra financí, který by měl mnohem vlídnější tvář a rozdával mnohem víc peněz. Čím víc peněz by rozdal, tím lepší by byl ministr financí. To jsem samozřejmě dělat nemohl. Takže jsem rozhodnutý. Jsem přesvědčený, že je to dobře."

Citujeme jeho reakci na předsjezdovou debatu lidovců na diskusním fóru KDU-ČSL: "Sestry a bratři, dnes naposledy se na Vás obracím tímto oslovením. Již více než rok čítávám na těchto stránkách naléhavé apely, abych ze strany odešel. Jedním z důvodů, proč jsem se rozhodl Vám vyhovět, jsou výrazy, kterými tyto apely zhusta doprovázíte. Namátkou cituji: "Nakopeme Kalouska do zadku", ... "Kripl", ... "Ksindl", ... "Pryč s prašivým Kalouskem!" Respektuji, že tyto výrazy a přívlastky jsou vlastní tomu "opravdovému křesťanskému proudu" v naší straně. Prosím však o pochopení, že já mám o úrovni politické diskuse jiné představy a že i Váš styl je důvod, proč s Vámi již diskusi vést nechci. Mějte se hezky. Miroslav Kalousek."

Už nějakou dobu také kolují spekulace, že Kalousek vážně uvažuje o založení nové politické strany, zřejmě s názvem TOP 09. Po jeho avizovaném vystoupení z KDU-ČSL se tato varianta jeví stále reálnější. Nový politický subjekt má spolupracovat s hnutím Starostové a nezávislí.

Stávající předseda lidovců Jiří Čunek, který se bude v sobotu o tento post znovu ucházet, Kalouskovo vystoupení ze strany vítá: "Dlouhodobě se chová tak, že měl podle mě vystoupit už dřív. Myslím si, že KDU-ČSL si oddychne, protože proud ve středové straně, který je zásadně napravo od ODS, tedy je silně liberální, není slučitelný s vizí KDU-ČSL."

Přečtěte si také:
Exministr financí Kalousek vážně uvažuje o založení nové strany TOP 09
Kalousek se k možnému založení nové strany stále nechce vyjadřovat
Kalousek pro Rádio Česko: V KDU-ČSL se už nijak angažovat nebudu

Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme