Exministryně Součková vystoupila z ČSSD

Bývalá ministryně zdravotnictví Marie Součková po více než deseti letech v ČSSD vystoupila ze strany. Radiožurnálu potvrdila, že její rozhodnutí souvisí s nařčeními v kauze Diag Human. Součková je podle dostupných informací stíhána za to, že bez výběrového řízení uzavřela smlouvu s advokátem Zdeňkem Nováčkem o poskytování právní pomoci v této kauze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Součková | Foto: Stanislav Zbyněk

Důvody, proč ze sociální demokracie odchází, oznámila písemně městskému výkonnému výboru, místní organizaci a také politickému grémiu ČSSD už 10. ledna.

"Je zřejmé, že nebyla projevena vůle uznat presumpci neviny, a bohužel veškeré komunikace, které se nyní v sociální demokracii dějí, jsou formou sdělování informací přes média - je mi líto, toto není politická kultura," řekla večer Součková Radiožurnálu.

Úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross vzal rozhodnutí bývalé ministryně zdravotnictví na vědomí. "K celé té záležitosti bych chtěl říct jednu věc - ať už dopadne záležitost kolem paní kolegyně Součkové jakkoli, tak je zapotřebí zdůraznit, že nebýt té prvopočáteční chyby, která se odehrála v polovině 90. let, tak žádná takováto kauza nemusela být řešena s nikým ze sociálně demokratických ministrů zdravotnictví."

Český stát musel firmě Diag Human zaplatit přes 320 milionů korun za poškození dobrého jména. Společnost usilovala počátkem devadesátých let o obchodování s krevní plazmou z českých transfúzních stanic, tehdejší vedení ministerstva ji ale označilo za nedůvěryhodnou.

V září 2003 ministryně Součková uzavřela smlouvu s právníkem Zdeňkem Nováčkem, který měl stát v tomto sporu zastupovat. Součková ho tím pověřila bez výběrového řízení. Jenom za to, že smlouvu podepsal, měl advokát dostat 10 milionů korun; kdyby soud vyhrál, pak dalších 170 milionů.

Advokátní komora s Nováčkem kvůli tomu vede kárné řízení. Domnívá se totiž, že své služby předražil.

Minulý týden se objevila zpráva, že policie v souvislosti s uzavřením této smlouvy zahájila trestní stíhání - jméno obviněného ale státní zástupce odmítl prozradit. Média z dostupných informací vyvodila, že jde právě o Součkovou.

Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme