Exnáměstkyně školství Kratochvílová má smůlu. Na rozdíl od Pelty zůstává ve vazbě

Někdejší náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová stíhaná kvůli machinacím se sportovními dotacemi zůstává ve vazbě. Na rozdíl od dalšího aktéra kauzy Miroslava Pelty nevyhověl Městský soud v Praze její stížnosti a ponechal ji za mřížemi.

Tento článek je více než rok starý.

PRAHA Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta a náměstkyně na ministerstvu školství Simona Kratochvílová.

Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta a náměstkyně na ministerstvu školství Simona Kratochvílová. | Foto: Fotobanka Profimedia, koláž iROZHLAS.cz

Městský soud v Praze o Kratochvílové rozhodl v pátek dopoledne. Verdikt ale neprozradil. "Rozhodovalo se v neveřejném zasedání, takže výsledek nejdříve musí znát účastníci. Do té doby ho nemohu sdělit," řekla serveru iROZHLAS.cz mluvčí soudu v Praze Markéta Puci.

Kratochvílovou nicméně soud za mřížemi vazební věznice v Praze - Ruzyni ponechal, v opačném případě by tam již dorazil příkaz k jejímu okamžitému propuštění. To se ale nestalo.

Miroslav Pelta je na svobodě, fotbalového funkcionáře propustili z vazby

Číst článek

"Mohu pouze potvrdit, že vedení ruzyňské věznice do této chvíle neobdrželo žádný příkaz k propuštění jakékoli vězněné osoby," sdělila mluvčí vězeňské služby serveru iROZHLAS.cz Petra Kučerová. 

Pokud by dal senát příkaz k okamžitému propuštění, bylo by navíc informaci možné medializovat ihned stejně jako v případě spoluobviněného Miroslava Pelty.

Proč Kratochvílová zůstává ve vězení, není jasné. Spoluobviněný fotbalový boss přitom vazební věznici opustil tento týden ve středu. Soud jeho propuštění zdůvodnil tím, že už nehrozí "pokračování v trestné činnosti", kromě toho soud usoudil, že Pelta již nebude ovlivňovat svědky. Právě kvůli pokračování v trestné činnosti a ovlivňování svědků byl totiž Pelta více než měsíc ve vazbě.

Policie Peltu s Kratochvílovou a tehdejšího ředitele ministerského odboru Zdeňka Břízu stíhá kvůli zneužití pravomocí úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obvinění čelí i Fotbalová asociace ČR jako právnická osoba.

Dotace za 454 milionů

Podle obvinění dnes již bývalý šéf asociace přes náměstkyni rozhodoval o tom, kdo získá sportovní dotace. Kauza se týká mimo jiné dotací v hodnotě 454 milionů korun, které se nerozdělovaly podle zákonných kritérií. 

Pelta měl také mít vliv na výši dotací pro samotnou fotbalovou asociaci. Letos v únoru, dlouho před oficiálním schválením, Kratochvílová údajně prozradila Peltovi, že na roky 2017 až 2019 má fotbalová asociace od ministerstva dostat dotaci 553 milionů korun. Tehdejší šéf asociace nebyl se sumou spokojen a údajně protlačil její navýšení o 9 milionů korun.

Dvojice se na rozdělování dotací údajně domlouvala v pronajatém bytě v centru Prahy. Kriminalisté se domnívají, že si šéf českého fotbalu zmanipulovanými dotacemi zajišťoval opětovné zvolení do funkce, získával sponzory pro svůj jablonecký fotbalový klub a upevňoval svůj vliv.

Ve vazbě byli měsíc

Oba hlavní aktéři strávili ve vazbě přibližně měsíc. Pelta opustil vazební věznici v Brně již ve středu, kvůli zdravotním potížím zamířil rovnou do nemocnice. Den před tím zaslal z vazby rezignaci na svou funkci šéfa asociace.

Na páteční valné hromadě totiž nebyl zvolen nový předseda asociace, a obviněný Pelta tak zůstával v jejím čele. Dvaapadesátiletý funkcionář, který vedl fotbalovou od roku 2011, byl původně jediným kandidátem na post předsedy, avšak po zadržení policií kandidaturu stáhl. Po jeho odstoupení asociaci nadále dočasně vedou místopředsedové Zdeněk Zlámal a Roman Berbr.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme