Podmínky hraničí s týráním. Stát usiluje o vytvoření speciálního zařízení pro zabavená exotická zvířata

Exotická zvířata zabavená soukromým majitelům či pašerákům by do budoucna mohla najít nový domov ve speciálním zařízení. O jeho vybudování podle Radiožurnálu v současnosti jednají ministerstva zemědělství a životního prostředí. Stanice by sloužila zejména jako náhradní domov pro týrané velké šelmy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zhruba 70 chovatelů má v Česku povolení k chovu celkem 135 velkých šelem | Foto: Clare Wilkinson | Zdroj: Flickr | CC BY 2.0,©

V Česku má podle údajů Státní veterinární správy zhruba 70 chovatelů povolení k chovu celkem 135 velkých šelem jako jsou pumy, tygři nebo medvědi. Jenže zdaleka ne všichni žijí v ideálních podmínkách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak stát nakládá s odebranými zvířaty? Poslechněte si celou reportáž Zdeňky Trachtové

„Spousta těch zvířat je chována v nevyhovujících podmínkách, které můžou hraničit až s týráním. Často to oplocení, zařízení, ve kterém jsou ta zvířata chována, ani neodpovídá bezpečnosti,“ řekl Radiožurnálu senátor a ochránce zvířat Václav Chaloupek z hnutí Občané patrioti (OPAT), který jako režisér Večerníčků v minulosti pracoval s medvědy nebo vlky.

Problém je také se zvířaty zabavenými pašerákům nebo nelegálním chovatelům. Ve všech těchto případech stát řeší, kam zvířata umístí. A možností není mnoho, jak upozorňuje mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Při ranním běhu našel Nizozemec lvíče v kleci. Majitele mláděte se zatím nepodařilo najít

Číst článek

„Vy to zvíře můžete umístit do chovu zvířat vyžadujících zvláštní péči, a když se budeme bavit o šelmách, počet těchto chovů v České republice je omezený. Licencované zoologické zahrady zase nemají moc ochotu si tato zvířata brát,“ vysvětlil Radiožurnálu.

Některá z exotických zvířat, která spadají do kategorie zvláště chráněných živočichů, je možné umístit do záchranných stanic provozovaných zoologickými zahradami.

Tam by ale měla přebývat jen dočasně. Stát proto plánuje vznik speciálního zařízení, kde by zadržená zvířata mohla žít dlouhodobě.

„Aktuálně projednáváme možnost vzniku takového zařízení, které by umožnilo nejen tu krátkodobou péči, ale sloužilo by i jako zařízení pro dlouhodobou péči o tato zadržená zvířata,“ uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Bezprizorních zvířat, která vyžadují zvláštní péči, by v budoucnu mohlo přibývat. Připravovaná novela o ochraně zvířat proti týrání totiž v řadě ohledů zpřísňuje podmínky pro domácí chovy.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme