Expedice žlutých trabantů vyráží na další kontinent, tentokrát do Austrálie

Už projely Hedvábnou stezku, poradily si s Afrikou, překonaly více než 20 tisíc kilometrů v Jižní Americe a teď míří do Austrálie. Řeč je o žlutých trabantech Egu a Babu. Dobrodruh a novinář Dan Přibáň se znovu chystá na cesty - trabantem přes další kontinent. Z náplavky u Palackého mostu v Praze vyjely trabanty na cestu právě dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dan Pribáň se svou žlutou expedicí tentokrát vyráží do Austrálie. Jako první se na cestu vydají trabanty

Dan Pribáň se svou žlutou expedicí tentokrát vyráží do Austrálie. Jako první se na cestu vydají trabanty | Zdroj: ČTK

„Ujeli jsme asi 40 kilometrů a zastavovali jsme možná jenom pětkrát. Ono se to pak postupně zlepšuje, jak upadnou ty zbytečné komponenty z auta a pak už se jede lépe,“ popisuje start expedice Dan Přibáň.

Na cestu se ale zatím vydala jen auta, samotná výprava odletí do Austrálie až na konci března.

„My je (trabanty) nejdříve musíme naložit do kontejneru, což se bude dít někdy kolem 15. února. Potom ten kontejner musí doplout do Austrálie, což jsou skoro dva měsíce. Někdy koncem března odlétáme do Austrálie my,“ přiblížil časový harmonogram expedice Dan Přibáň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výprava žlutých trabantů se vydává zdolat další kontinent. Na startu byla i reportérka Eva Rajlichová

Přibáň Radiožurnálu také popsal, co od cesty do Austrálie očekává:

„Všichni říkají, že to je nejnebezpečnější kontinent na světě, žije tam 9 z 10 nejjedovatějších hadů a člověk umře žízní v poušti. My jsme tohle slyšeli mockrát o různých místech, a nikdy to nebylo tak zlé.“

V Austrálii ale výprava neskončí. Po cestě z Perthu na západním pobřeží do Sydney a pak na sever do Darwinu se expedice vydá přes Východní Timor, Indonésii a Malajsii až do Thajska. Projede Laos, Kambodžu a skončí v Bangkoku. „Je to taková tichomořská smyčka,“ říká Přibáň.

Řidič Jakub Koucký za volantem trabantu, se kterým vyrazí z Austrálie do Bangkoku | Foto: ČTK

Ve žlutě natřených autech projel už pěkný kus světa - Hedvábnou stezku, Afriku, Jižní Ameriku. Teď má expedice před sebou dalších dvacet tisíc kilometrů, a to v autě, které se se na podobné cestování podle jeho slov vlastně vůbec nehodí:

„Má to úžasnou výhodu, že vám přijde spousta lidí zamávat. Je to úžasná věc na lidi, jedete kolem a lidi se smějí,“ říká s tím, že trabanty v daleké cizině jen málokdo poznává.

Letos poprvé jedou i vozíčkáři

Jeho tým je letos složený opět z česko-polsko-slovenských členů. Vůbec poprvé ale trabanty pojedou i vozíčkáři.

„Teď tam máme lidi, kterým nikdo nevěří, že to dají. Jedou s námi dva vozíčkáři, v trabantu s ručním řízením. To je obrovská výzva jak pro nás, tak pro ně,“ upřesňuje Přibáň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dobrodruh a publicista Dan Přibáň se chystá na cesty trabantem po Austrálii. Rozhovor s ním moderuje Vladimír Kroc.

Kristína Madajová a Jakub Koucký se na dalekou cestu vydají ve speciálně upraveném voze.

„S Danem jsme se potkali na přednášce v Jedličkově ústavu. Já jsem za ním přišel, jestli neuvažoval o tom, že by jel i vozíčkář. Nejdřív se lekl, ale za pár měsíců volal. Ani jsem ho nenechal domluvit,“ vzpomíná na Koucký.

Návrat do České republiky plánuje expedice na začátek srpna. „Nikdy jsme se ale nevrátili z žádné cesty včas,“ upozorňuje Přibáň.

Cestovatelská dobrodružství expedice trabantů si užijí i posluchači Českého rozhlasu, a to prostřednictvím živých vstupů. Radiožurnál je i tentokrát mediálním partnerem výpravy.

Eva Rajlichová, Matěj Skalický, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme