Expert: Modrá velryba je jasný hoax, policejní vyšetřování nic nového neprokáže
Zpráva o „sebevražedné hře Modrá velryba“ obletěla Česko i evropské země. Jde o hoax, který se rozšířil z Ruska. Před hrou varovala i česká policie. Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD teď chce vyšetřit, zda hra opravdu existuje. Expert portálu E-Bezpečí Kamil Kopecký serveru iROZHLAS.cz řekl, že podle něj vyšetřování nic nového nezjistí.
Na tom, že jde o tzv. "fake news" se shodují experti po celé Evropě.
„Modrá velryba je skutečný fake – učebnicový příklad, jak může být dezinformace o online poškozování skutečně škodlivá. V Bulharsku vedeme skutečnou kybernetickou válku poté, co tento fake začaly masově šířit stránky zaměřené na click-baity, které vytvářejí paniku mezi rodiči titulky jako: Do Bulharska se dostala online hra, která nutí děti k sebevraždám," tvrdí o hře například Georgi Apostolov z bulharského Safer Internet Centre.
„„Dotaz ještě na začátku minulého týdne vyhledával jeden nebo dva lidé denně. (...) V posledních dnech jsme zaznamenali počet hledání převyšující několik desítek tisíc.““
Martin Kožíšek (Seznam.cz/Seznam se bezpečně)
Podle českého experta na internetovou bezpečnost Kamila Kopeckého z portálu E-Bezpečí je teď důležité děti uklidnit.
Jak se vlastně v Česku rozšířila zpráva o hře, která neexistuje?
V minulém týdnu bulvární deníky zveřejnily o tom, že se do Česka z Ruska rozšířil fenomén "Modrá velryba", který nabádá k sebevraždám dění. Normálně by v bulváru informace zapadla, ale na Linku bezpečí začaly volat první děti, které se začaly ptát na Modrou velrybu. Do té doby se to nedělo.
Následovalo varování policie. Udělala vydáním zprávy chybu?
Předně policie žádný hoax nerozšířila, to je mediální zkratka. Policie to špatně načasovala a těsně před Velikonocemi vydala varovnou zprávu. To je v pořádku, ale problémem bylo, jakou formou ji vydala.
Bez odkazu na relevantní zdroj, kde by si lidé mohli informaci ověřit. Další problém byl, že policie v průběhu svátků, v době kdy si lidé masivně začali vyhledávat informace o tomto fenoménu, nevydala žádné prohlášení, kterým by se snažila situaci zklidnit.
Chovanec chce od policie důkazy, že existuje hra Modrá velryba
Číst článek
Ministr Chovanec chce vyšetřit, proč policie zveřejnila zprávu o hře, která vlastně neexistuje. K čemu podle vás vyšetřování dojde?
Ministr vnitra může vyšetřovat, co chce, ale že jde o hoax je jasné a potvrzené více nezávislými zdroji. Od doby zveřejnění informací už také existují desítky případů s dětskými oběťmi, které celou výzvu napodobily. A tyto případy již policie zcela jistě prověřuje. Vyšetřování tedy nic nového neprokáže.
Proběhly podobné zprávy a varování i v zahraničí?
K tomu došlo skoro ve všech zemích. Vyšly pouze prohlášení bez relevantních informací, lidé pak začali spekulovat a aktivně napodobovat. U dospělých je taková šance minimální, kdežto děti sledují všechno, co je módní a napodobují to.
Měla původní ruská zpráva vůbec nějaký reálný základ?
Původní zpráva byla přikrášlena o vysoké počty dětských sebevražd. V Rusku páchají děti sebevraždu z úplně jiných důvodů, prostě Rusko není ideální země k žití. Rusko se vymyká, děti tam nepáchají sebevraždu kvůli sociálním sítím, ale z jiných důvodů – alkoholismu rodičů, vysoké nezaměstnanosti, kolapsu sociálního systému.
Co teď mají rodiče dělat?
V tuto chvíli je nejdůležitější snížit paniku a vysvětlit dětem, že se staly nástrojem manipulace. Kurátor, ten kdo hru řídí, vás nutí, abyste splnili ty úkoly, a vyhrožuje třeba zabitím rodičů. A proto děti chtějí jít dál do úkolů.
Je potřeba dětem vysvětlit, že je to jen fikce. Kurátor se ve skutečnosti hrou baví. Princip té hry bylo připoutat pozornost na skupiny, které jsou zaměřeny na tenhle fenomén. Byl to marketingový tah některých facebookových skupin.