Expert: Tolerance minimální hladiny alkoholu má svá rizika

Za volant pouze beze stopy alkoholu? Možná už brzy to nebude platit. Cestu, jak obejít nulovou toleranci danou zákonem, prý hledá česká policie. Novou hranicí by mohlo být dvacet čtyři setin promile.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policejní kontrola řidiče

policejní kontrola řidiče | Foto: Policie ČR

Zhruba tolik alkoholu zůstane dospělému muži v krvi půl hodiny poté, co vypil jedno desetistupňové pivo. Policistům by změna ušetřila peníze i energii vynaloženou na nutné papírování.

Podle dopravního experta Roberta Šťastného by ale záleželo na tom, zda by policie tuto novinku dokázala veřejnosti správně vysvětlit, aby ji řidiči nebrali jako signál, že ,nějaký' alkohol je před jízdou povolen.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném zrušení nulové tolerance alkoholu za volantem mluvil Robert Šťastný v souhrnném pořadu Radiožurnálu Stalo se dnes

"Já myslím, že policie nechce říct toto, policie jenom říká, že z hlediska měření dechovými přístroji je správné netrestat lidi, kde se naměří do 0,2 promile. Protože ten přístroj třeba naměřuje 0,2, ale přitom toho alkoholu máte méně. To znamená, je to jako s radarem, který také má nějakou vnitřní toleranci, a nebudete trestána, pokud jedete 53 kilometry tam, kde je padesátka," upozornil Šťastný v pořadu Stalo se dnes.

Podle něj mají všechny západní země s tolerancí alkoholu, kromě Británie, horší výsledky v oblasti nehod zaviněných alkoholem než Česká republika.

"Naše zkušenost s nulovým limitem je dobrá zkušenost, byť třeba loňský rok byl ve znamení zhoršujícího se trendu, který bude potřeba vyhodnotit. To, že bychom zvýšili tu toleranci, nejspíš bude doprovázeno tím, že vzroste počet usmrcených lidí. To riziko tady skutečně je," varoval expert.

Marika Táborská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme