Expert: Video s rukojmími má pomoci k dosažení cílů únosců

Odborníci zkoumají pravost videa se dvěma Češkami unesenými v Pákistánu, které se objevilo na internetu. Antonie Chrástecká a Hana Humpálová na nahrávce tvrdí, že jsou v dobrém zdravotním stavu, jejich životy ale zůstávají v ohrožení. Na videu se objevují i občanské průkazy obou dívek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češky unesené v Pákistánu: Antonie Chrástecká a Hana Humpálová na videu, které se objevilo na internetu

Češky unesené v Pákistánu: Antonie Chrástecká a Hana Humpálová na videu, které se objevilo na internetu | Foto: Facebook

Není to první případ, kdy se na internetu objevilo video s rukojmím. Důvody, proč takto únosci postupují, mohou být přitom různé. Českému rozhlasu to řekl odborník na mezinárodní terorismus Marian Brzybohatý.

„Ale v podstatě jde o to, zapojit do celého případu veřejné mínění, vyvolat tlak, který by pomohl k dosažení cílů únosců. To znamená v tomto případě výměny té konkrétní ženy ( Pákistánky Áfíi Siddíkiové), o kterou se jedná v případě těchto dívek.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O videu s unesenými Češkami jsme v Odpoledním Radiožurnálu mluvili s odborníkem na mezinárodní terorismus Marianem Brzybohatým

Jak vyplynulo z jeho vyjádření, pro unesené Češky není příliš příznivé, že na videu zazněl právě požadavek na propuštění pákistánské neuroložky, přezdívané „paní Al-Káida“, nikoli požadavek na výkupné.

„Problém je v tom, že tato žena byla ve Spojených státech odsouzena k dlouhodobému trestu, který se v podstatě rovná trestu doživotí. A to znamená, z hlediska Spojených států se jedná o těžkého zločince a Spojené státy mají tendenci v takových případech neustupovat.“

„Takže předpokládám, že může proběhnout jednání mezi ministerstvy zahraničí USA a České republiky, nebo dokonce na ještě vyšší úrovni, ale v dané situaci jsem spíše pesimista,“ říká Brzybohatý.

Videonahrávka údajně pochází z 16. dubna, byla tedy pořízena necelý měsíc po tom, co dívky zmizely. To, že se video objevilo po tak dlouhé době, může mít podle experta řadu důvodů.

Dvě Češky unesené v Pákistánu zřejmě promluvily na internetu

Číst článek

„Jeden z těch hlavních důvodů, který mě napadá, je, že na základě analýzy tohoto materiálu může být možné vystopovat nebo identifikovat místo, kde bylo (video) provedeno. Takže je to v podstatě obranný mechanismus a v současné době ty dívky mohou být převezeny úplně někam jinam a mohou se vyskytovat v úplně jiném regionu nebo na úplně jiném místě, než bylo video natočeno,“ vysvětluje Brzybohatý.

Analýza nahrávky, kterou teď provádějí čeští specialisté, se dá podle něj dělat z různých hledisek.

„Může to být analýza obsahu, může to být analýza formy, může to být analýza prostředí, ve kterém bylo video natočeno. Specialisté mají v tomto případě relativně širokou škálu možností, jak takové video prozkoumat,“ doplňuje expert na mezinárodní terorismus.

Hanka Shánělová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme