Experti budou mluvit o ceně i spotřebě léků
Téměř sedmnáct set korun vydává průměrný Čech ročně na lécích. Ceny léků se u nás často mění a liší se i podle toho, v jaké lékárně je kupujeme. Zda je to v pořádku a zda nejsou u nás léky v porovnání se světem drahé - i o tom se bude jednat na dnešní debatě na téma Problematika léčiv v pražském kině Mat.
Prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček ve Světě o osmé Rádia Česko připomněl, že počet lékáren se nijak nepodepisuje na vývoji spotřeby léčiv. „Počet obyvatel v republice je stejný a zkonzumují tolik léčiv, kolik se rozhodnou a nemůže je v tom ovlivnit počet lékáren.“
Prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček se ve Světě o osmé Rádia Česko přimluvil za zjednodušení systému cenotvorby léčiv
„Česká republika má systém marží na léčivé přípravky spojený pro distribuci, tedy velkoobchod a lékárnu dohromady. A z toho se usuzuje, na to, že mají lékárny velkou marži.“ Jak uvedl průměrná marže lékáren je kolem 17 procent a patří k nejnižším na světě.
„Principy cenotvorby v Česku naopak patří k nejsložitějším na světě. Velmi častá změna v cenách a úhradách se může prakticky dít každý měsíc - a to znamená,. Že se mohou v jedné lékárně cenově lišit i dvě balení téhož léku. Což je samozřejmě chybou, systém si zaslouží zjednodušení,“ poznamenal Havlíček.
Přimluvil se pro jednoznačná pravidla a jejich dodržování a v té souvislosti připomněl například náhrady za poplatek v některých krajských lékárnách.