Experti budou mluvit o ceně i spotřebě léků

Téměř sedmnáct set korun vydává průměrný Čech ročně na lécích. Ceny léků se u nás často mění a liší se i podle toho, v jaké lékárně je kupujeme. Zda je to v pořádku a zda nejsou u nás léky v porovnání se světem drahé - i o tom se bude jednat na dnešní debatě na téma Problematika léčiv v pražském kině Mat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky | Foto: Jason Rogers, CC BY 2.0

Prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček ve Světě o osmé Rádia Česko připomněl, že počet lékáren se nijak nepodepisuje na vývoji spotřeby léčiv. „Počet obyvatel v republice je stejný a zkonzumují tolik léčiv, kolik se rozhodnou a nemůže je v tom ovlivnit počet lékáren.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček se ve Světě o osmé Rádia Česko přimluvil za zjednodušení systému cenotvorby léčiv

„Česká republika má systém marží na léčivé přípravky spojený pro distribuci, tedy velkoobchod a lékárnu dohromady. A z toho se usuzuje, na to, že mají lékárny velkou marži.“ Jak uvedl průměrná marže lékáren je kolem 17 procent a patří k nejnižším na světě.

„Principy cenotvorby v Česku naopak patří k nejsložitějším na světě. Velmi častá změna v cenách a úhradách se může prakticky dít každý měsíc - a to znamená,. Že se mohou v jedné lékárně cenově lišit i dvě balení téhož léku. Což je samozřejmě chybou, systém si zaslouží zjednodušení,“ poznamenal Havlíček.

Přimluvil se pro jednoznačná pravidla a jejich dodržování a v té souvislosti připomněl například náhrady za poplatek v některých krajských lékárnách.

Milan Kopp, Alena Koubová, Karolína Koubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme