Experti chtějí přesněji stanovit hranici nutné obrany. Řešit to budou v Senátu

Špičky justice i akademičtí experti proberou pravidla takzvané nutné obrany. Ta říká, za jakých okolností se může člověk bránit útoku třeba i tak, že sám poruší zákon. Podle některých opozičních poslanců stávající právní úprava chrání více násilníky než ty, kteří byli napadeni. To vedení státních zástupců ale odmítá. Kde přesně leží hranice nutné obrany, má popsat odborná konference v Senátu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Násilí (ilustrační foto)

Násilí (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Tím příběhem žil před dvěma roky celý severočeský Tanvald. Třiašedesátiletý důchodce tam krátce po silvestrovské půlnoci zastřelil romského mladíka a dalšího zranil. Hrozilo mu za to obvinění z vraždy.

Jenže Lenka Bradáčová, tehdy ještě náměstkyně ústeckého krajského státního zástupce, nakonec uzavřela vyšetřování s tím, že střelec se jen bránil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborníci v Senátu budou řešit, jestli se musí změnit pravidla pro nutnou obranu

„Výstřelům, které usmrtily a zranily dvě osoby, předcházelo velmi intenzivní fyzické napadení osoby, která následně užila střelnou zbraň proti útočníkům na svou obranu,“ popsala tehdy Bradáčová.

Před dalším trestním stíháním tak muže zachránil právě paragraf o nutné obraně. Ten ale podle některých opozičních politiků nefunguje v Česku ideálně. Nad pravidly pro nutnou obranu se proto dnes v Senátu sejdou největší justiční kapacity.

Zákony jsou dostačující, myslí si nejvyšší státní zástupce

Záštitu nad odbornou konferencí převzal předseda ústavně-právního výboru Miroslav Antl, zvolený do Senátu za ČSSD.

„My nechceme určitě změnit legislativu. Já osobně jsem přesvědčen, že je nutné dostat do podvědomí orgánů činných v trestním řízení, že musí vykládat to ustanovení ve prospěch řádných slušných občanů,“ míní Antl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nutné obraně z pohledu Nejvyššího státního zastupitelství mluvil nejvyšší státní žalobce Pavel Zeman

Podobně to vidí i Nejvyšší státní zastupitelství. „Nejvyšší státní zástupce považuje platnou právní úpravu i dosavadní soudní praxi za vyhovující. Nedomnívá se proto, že by bylo potřeba ji měnit,“ říká mluvčí Petr Malý.

Pravidla pro nutnou obranu před zloději a násilníky se přesto vyvíjejí. Třeba Nejvyšší soud před měsícem uvedl, že sebeobrana může být intenzivnější než samotný útok. A právě míru, kam až člověk může při své obraně zajít, chtějí teď experti stanovit přesněji.

„Z praxe Nejvyššího státního zastupitelství mohu říci, že obvinění uplatňují argument odkazu na nutnou obranu poměrně často,“ řekl nejvyšší státní žalobce Pavel Zeman. „Objevuje se nám to i v dovoláních obviněných.“

„My k tomu dáváme velmi často spíše negativní stanoviska, poněvadž dovolání znamená, že věc prošla jak nalézacím, tak odvolacím soudem.“

„Nicméně, o to je důležitější se vždy podívat na rozhodování Nejvyššího soudu, který v dané věci judikuje, a musím říci, že rozhodování Nejvyššího soudu je konzistentní a je dobré,“ poznamenal Zeman.

Jana Čermáková, Antonín Viktora Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme