Experti chystají celonárodní systém přístupu ke zdravotnické dokumentci

Kritizovaný systém elektronických zdravotních knížek IZIP by podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera mohl být nahrazen celonárodním systémem vstupování do zdravotní dokumentace pacientů. Byli by v něm všichni pacienti, nejen klienti VZP.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozcestník v Pardubické krajské nemocnici

Rozcestník v Pardubické krajské nemocnici | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera by systém zpočátku používali jen lékaři v nemocnicích - informace by jim poskytla závěrečná zpráva z hospitalizace, vytvořená podle standardu.

Romanu Prymulovi z Asociace nemocnic ČR se nápad zamlouvá, ale upozorňuje na nutnou ochranu údajů pacientů:

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém projektu mluvili v Ozvěnách dne náměstek ministra zdravotnictví Pavel Nosek, Jaroslava Kunová, předsedkyně Asociace nemocnic a také Josef Mrázek, 1. viceprezident Svazu pacientů ČR

„Jediné, co se musí vyřešit, je ochrana dat individuálního pacienta. A to se dá udělat poměrně snadno: Pacient má svůj přístupový kód, který sděluje ošetřujícímu lékaři, který by měl do dokumentace vstupovat.“

Sdílení dat

Petr Nosek, náměstek ministra zdravotnictví v Ozvěnách dne přiznal, že po neúspěchu projektu IZIP zřejmě nemá elektronizace zdravotnictví momentálně ideální jméno. „Na druhé straně nemůžeme popřít technologický vývoj, kdy například při sdílení obrazových dokumentací z rentgenů, CT, dochází ke sdílení údajů ve prospěch pacientů.“

Podle něho jde o to využít maximum všeho, co nyní poskytovatelé zdravotní péče v elektronické formě používají a přinést sdílní informací, kde to je možné a účelné ve prospěch pacienta.

„Naše myšlenka je o tom, že stávající informace zůstanou u poskytovatelů a měla by existovat nadstavba, která umožní poskytovateli zjistit, že pacient se pohyboval v tom a v tom zařízení v té a té době. A bude si moci vyžádat například výsledky vyšetření, tak aby nebylo poskytováno ještě jednou,“ poznamenal Nosek.

Sdílení informací o pacientovi ocenila ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň, předsedkyně Asociace nemocnic ČR Jaroslava Kunová. „Například v naší nemocnici máme systém, že při předepisování léku má lékař k dispozici data o lécích předepsaných kolegy a také kontraindikační program, který hlásí, pokud je něco v nepořádku.“

„IZIP dopadl tak, jak dopadl zde dvou důvodů. Byla neochota zdravotnické veřejnosti s tím pracovat, i když v zájmu pacienta to jednoznačně bylo. A druhá chyba toho, kdo systém dělal: data nebyla strukturovaná, byla těžko využitelná.“

Josef Mrázek, 1. viceprezident Svazu pacientů ČR v Ozvěnách dne zdůraznil, že je třeba, aby se tyto veřejné služby nesvěřovaly do soukromých rukou. „Když máte základní hledisko vydělat na tom, obchodovat s daty, tak potom se stane, že ani lékařům se to příliš nelíbí, protože se nepřihlíží k jejich pozici a k tomu, aby to pro ně bylo přijatelné a pohodlné.“

Milan Kopp, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme