Experti diskutují o zlepšení ovzduší na Ostravsku

Obyvatelé Moravskoslezského kraje žijí už řadu dní ve smogu. V ovzduší navíc stále přibývá prach. Dnešek byl v tomto ohledu nejhorším dnem tohoto týdne. Do regionu se vydal i ministr životního prostředí Jan Dusík.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

smog

smog | Foto: stock exchange

Veškeré kroky, které je možné kvůli zlepšení ovzduší na Ostravsku podniknout - třeba i s pomocí vlády - jsou ale dlouhodobé a lidé v tomto kraji mohou nyní spíš jen doufat, že se změní počasí a zlepší se rozptylové podmínky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O smogu na Ostravsku v Ozvěnách dne diskutovali ředitel pro životní prostředí společnosti ArcelorMittal Petr Baranek, Radim Chrapek z občanského sdružení Vzduch a Dalibor Madej, náměstek ostravského primátora

Odprášení aglomerace Sever

Jednou z věcí, která by v dohledné době pomoci měla, je odprášení aglomerace Sever v areálu společnosti ArcelorMittal Ostrava, na kterém se dnes začalo pracovat. Ředitelem pro životní prostředí společnosti ArcelorMittal je Petr Baranek.

V Ozvěnách dne zdůraznil, že se jedná o velice moderní technologii. "Hlavním přínosem je snížení pevných emisí zhruba o 70 procent, dalším přínosem je snížení emisí SOx a dioxinů zhruba o 60 procent v aglomeraci Sever."

Baranek také řekl, že novým zařízením je další stupeň čištění spalin pomocí textilních filtrů. "Pro představu posluchačů je to budova vysoká 20 metrů a celková filtrační plocha je zhruba 40 000 metrů čtverečních."

Podle jeho slov se vedení společnosti pravidelně schází se starosty a s představiteli kraje. Veškeré informace jsou také na jejich webových stránkách. "Nepodařilo senám však navázat pravidelnou komunikaci s občanským sdružením Vzduch," posteskl si Baránek.

Podnět ombudsmanovi

Radim Chrapek z občanského sdružení Vzduch však v Ozvěnách dne řekl, že nové zařízení přišlo pozdě. "Myslíme si a také jsme podali podnět k ombudsmanovi, že stát, respektive krajský úřad má daleko větší pravomoci zohledňovat koncentraci průmyslových podniků ve svých integračních povoleních. A my si myslíme, že tohle nezohledňuje."

Dalibor Madej, náměstek ostravského primátora poznamenal, že problém je dán i polohou. "Ostravsko-karvinská pánev je prostě pánev, takže vliv proudění vzduchu a vliv Polska. Nedaleko máme Katovice, velice průmyslovou oblast. A také koncentrace podniků na malém území."

Madej se ale neshodl s Chrapkem na velkosti podílů znečištění od průmyslu, dopravy a lokálních topenišť, protože jejich údaje byly velmi odlišné.

Milan Kopp, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme